Citat:
Ursprungligen postat av
ScottWalter
Och detta ska alltså gälla även gifta par?
Så när syskonen får skidresa till tjotaheiti med snö så får vackert lille Kurt stanna hemma, eftersom farsan bara betalar för SINA barn?
De andra syskonen ärver båda föräldrarna, lille Kurt bara morsans del.
Så var det dags igen från dig att komma med infatila ledande frågor IGEN. Din fråga (se fetstilningen av frågan) innehåller en premiss som dessutom går ut på att straffa barnet.
Ja mamman får vackert skaka fram pengar till Kurt så att han kan fötrlja med. Det är bara otroligt barnsligt av mamman att låta Kurt stanna hemma bara för att hon var korkad att skaffa barn emot Kurts bilogiska faders vilja. Hon har ingen rättighet att
straffa Kurt på det sättet genom att låta honom stanna hemma.
Ja vad är problemet med att Kurt enbart ärver mamman? Det är ju så det går till i dag. Man ärver bara sina biologiska föräldrar. Ja det är orättvist för Kurt att han inte kan ärva bägge. Men det är ju
mammans egna fel att det blev den orättvisan för Kurt. Då får hon skaffa fram medel så att han får ärva lika mycket som hennes andra barn som ärver två föräldrar. Svårt att begripa denna ekvation?
Jag har sagt det förut och säger det igen.
En man som skyddar sig för att bevisa att han inte vill bli far skall få lov att ta juridisk-abort. Jag har liksom DET kravet av mannen att han skyddar sig för att jag skall ställa upp och lobba för juridisk abort.
Jag har ej heller aldrig stuckit under stolen med att jag vägra att acceptera snyftisar som:
• (VID ONS) Men det är ju skönare utan kondom
• (VID ONS) Kvinnan sa att hon har p-piller och tycker det är skönt utan kondom
• (Par Föhållande) man kommer överens och disakutera fram ett "VI kommer fram till ett OSS" och så skall det konungsligt diskuteras paret mellan.
Kvinna som ändå väljer att behålla barnet, då olyckan kan vara framme (inget skydd är 100%-ig), skall vackert inse att
hon får stå sitt kast och få stå för hela försörjningsbördan själv av barnet och fixa jämlika förhållande för det barnet, även om hon väljer att skaffa mer barn med en villig man. Hon skall varken ha rättigheter eller skyldighet att exkludera det barnet ur "roliga familjeaktiviteter" bara för att barnet inte har sin biologiska far som betala underhållsbidrag. Det är till att straffa barnet och det är jäkla FEL att göra detta. Om kvinnan inte har råd via sin lön att ta med Kurt på roliga familjeaktiviteter så får hon fixa fram pengarna på ett eller annat sätt. Om det så skall handla om att ta banklån.
Men hon skall INTE ha varken rättigheten eller skyldigheten att straffa barnet på ett eller annat sätt, för sin handling att skaffa barn emot en mans vilja.