Citat:
Ursprungligen postat av
PrinceMeandor
Vad tycker ni om Ahri nuförtiden? Är hon fortfarande stark trots att de tog bort DFG och nerfade charmen?
Det beror på vem man möter, möter man någon som inte har så lång range som typ Katarina så är hon väll rätt OP. Personligen tycker jag hon är för lätt och tråkig att spela. Klart hon är stark osv, men det räcker med att man lagt halva sin kombo så står man där som ett fån utan mana sen. Så mana pots är att rekommendera early game, och be junglaren om blå.
Jag spelar mycket Diana och Katarina i mitten, Diana är väldigt OP och stark just nu men hon har också jävligt lite mana så blå är ett måste. Katarina är ju nästan alltid ett säkert kort, även om man blir sönder-countrad så är hon ändå lätt att roama och få kills med ändå, men hon är ju bannad nästan varenda game här nere så det kan man ju stryka.
Och fyfan vad jag älskar Luden's Echo btw, helt underbar på alla APs jag spelar, speciellt på Kat.
Någon som vet hur veigar är just nu? Har inte sett en Veigar i ranked på jag vet inte hur länge. Han borde ju fortfarande kunna nuka ner nästan vilken AP som helst? Funderar starkt på att köpa honom, men han verkar inte vara så meta just nu.