Citat:
Ursprungligen postat av
nihilverum
Juridisk abort är ren och skär idioti. Ingen som förespråkar en ansvarsfull ekonomisk politik och kan tänka längre än näsan räcker kan med bibehållen trovärdighet förespråka juridisk abort.
Om någon så är det du som inte tänkt längre än vad näsan räcker. Om vi bortser från rättviseperspektivet - att män ska kunna kontrollera sin fortplantning på samma villkor som kvinnor - så handlar det om ren empiri.
Låt oss se på faktiska siffror:
1: Det föds i runda slängar 120 000 barn/år i Sverige.
2: Det genomförs 35 000-40 000 aborter/år.
3: Det föds varje år ~5000 barn till ovilliga fäder.
1 & 3 ger givetvis att en övervägande majoritet (95+ procent) av alla barn som föds har en fader som är villig att axla faderskapet.
Jag vet inte exakt vad som döljer sig bakom punkt 2, men det är nog ett föga kontroversiellt påstående att det handlar både om fall där endast modern valt abort fast fadern vill behålla barnet, fall där bägge två var överens och fall där modern egentligen ville behålla barnet men fadern övertalade henne till abort genom lock och pock. Men alla tre fallen är egentligen samma sak rent juridiskt, det slutgiltiga beslutet har kvinnan.
Men frågan vi talar om är punkt tre, de cirka 5000 män som varje år blir fäder mot sin vilja.
Först och främst, underhållsbidraget betalar endast en väldigt liten del av alla kostnader som är associerade med ett barns uppväxt. En ofta citerad siffra är att ett barn kostar 2 miljoner under sina 18 första år. Samtidigt som ett normalt underhållsbidrag ligger på drygt en tiondel av den summan. Redan idag är det alltså samhället som tar det övervägande ansvaret för barnets kostnader. Som exempel kan nämnas att endast grundskolan och gymnasiet för en elev kostar drygt en miljon kronor. Lägg till detta subventionerad idrott, förskola, tandvård och tusen andra subventioner och du ser kanske åt vilket håll det barkar. Vi kan alltså lämna det ekonomiska bakom oss. Allt annat lika skulle kostnaden för samhället om idag alla ovilliga fäder slapp underhållsbidraget endast öka med cirka 15 miljarder. Det är kaffepengar i sammanhanget.
Istället måste vi se hur ändrad lagstiftning påverkar de inblandades incitament både på kort och lång sikt. Att säga nej till ett foster är nämligen betydligt enklare än att säga nej till ett barn som kommer leva och växa upp. Och att ge män en möjlighet till att säga nej innebär också att vi ger dem en möjlighet att säga ja.
Ja till att verkligen axla faderskapet.
Och om mannen trots insikten att det kommer växa upp en liten knodd med halva hans DNA i sig men som han aldrig kommer kunna bemöta som en fader trots det väljer juridisk abort ger det kvinnan en väldigt tydlig signal om vad hon kommer att kunna vänta sig för stöd i framtiden. Det betyder också att hon enklare kan fatta ett gott beslut istället för att tvinga in mannen i ett faderskap som han sedan kommer svika.
Långsiktigt innebär det även en fördel för kvinnan om barnet saknar en juridisk fader. Det kommer underlätta för en adoption om hon träffar en ny man i framtiden. Det kommer också betyda att klassiska konflikter som var barnet ska fira jul, födelsedagar och lov inte kommer uppstå.
Barnet kommer också ha lättare att identifiera sig som just ensambarn, en penis på två ben råkade göra mamma gravid. Det är nog en betydligt lättare känsla att handskas med gentemot kunskap om att det någonstans finns en pappa men han vill inte kännas vid mig.
Så långt allt väl alltså, det finns få nackdelar och en mängd fördelar för såväl barn som moder som fader.
Den stora frågan är hur det kommer påverka både gruppen där bägge föräldrarna idag vill ha barnet och gruppen där en abort genomförs. Kanske kommer det bli så att alla de fall där mannen övertalar kvinnan att genomföra en abort kommer omvandlas till att mannen genomför en juridik abort och kvinnan väljer att föda barnet. Och kanske kommer många av de som idag välkomnar barnet men som egentligen mest accepterar sitt öda att välja juridisk abort.
Men detta är frågor som vi inte vet någonting om. Det är heller ingen kunskap som är direkt överförbar från andra länder eftersom vi alla har en unik kultur och unika ekonomiska och sociala förutsättningar. Det bästa är kanske att genomföra en lagreform under en tidsbegränsad period för att se hur människor reagerar. Men att anta att dagens system är det enda tänkbara är givetvis rena dumheterna.