Citat:
Ursprungligen postat av
Agamantum
Kvinnor utbildar sig för att det har blivit kvoterade till utbildningarna dels via regelrätta kvoteringar, dels via betygskvoteringar (kvinnor får bättre betyg baserat på kön än män).
Så det är väl ganska ok att jurist-tjejer ska gå och göra lite fysiskt jobb istället för att fila på naglarna.
På universitet kvoteras inte kvinnor in, de med högst betyg antas, oavsett kön eller etnicitet. För några år sedan så ville Uppsala universitet kvotera in ansökande med olika etnicitet men det höll inte i rätten. De med högst betyg blir antagna.
Enligt praxis från Högsta domstolen så är det inte möjligt att kvotera in folk till en utbildning för att öka mångfalden.
Fila på naglarna? Att utbilda sig till jurist kräver långt mer än att fila på naglarna. Det är en krävande utbildning. Låt de som är akademiskt lagda och ambitiösa arbeta inom dessa yrken, och de som är fysiskt kapabla arbeta med fysiskt krävande jobb om de så önskar.