Citat:
Ursprungligen postat av
Bongoman
Det är du som är den besvärlige grannen. Bor man in lägenhet får man räkna med folk som promenerar, spelar musik, sjunger och dansar. Flytta till landet eller i alla fall radhus så dina grannar slipper drabbas av dina vredesutbrott och dålig attityd. Alternativt om du är en tyst person som aldrig gör något, ett hus med bara pensionärer.
Går hon faktiskt med klackar inomhus så är det hon och inte han.
Då skiter hon i att ge dom andra boende o huset hemfrid.
När ska en del förstå att det inte.bara handlar om att man ska stå ut med andra utan att man även ska visa hänsyn för andras boendemiljö genom att minimera störningar?
Det som.landar mittemellan dom där två är vad att bo i lägenhet ska vara.
Alltså, man får stå ut med vissa ljud som inte går att undgå. Samtidigt ska man minimera det man kan. Det är ingen rättighet att störa andra.
Tex så renoverar en del personer i mitt hus. Jag får stå ut med att det låter för det går inte att undgå. Däremot får dom respektera dag och tidreglerna så att även jag har en chans att ha det tyst omkring mig ibland.
Man ska värna både deras intresse att renovera och mitt att få ha en dräglig boendemiljö. Men du tycker att man ska köra över folk alltså?