Citat:
Ursprungligen postat av
swimmingpool
Jag skulle beskriva relativitetsteorin som att ju fortare något rör sig desto tyngre blir det. Det har med gravitationen att göra. Gravitationen är väl några slags gropar i rymden? Men det där med rymdtid fattar jag inte. Varför kan man inte beräkna tid i rymden? Och vad har det med att ljus är det snabbaste att göra... Lite så tänker jag. Har jag fattat nåt då?

Nja, nu är du på lite fel spår
Det enklaste sättet jag kan förklara det på, är om du har två klockor som är helt synkroniserade (exakt lika inställda). Du tar med dig ena in på ett flygplan och flyger ett varv runt jorden. Då när du kommer tillbaka till klockan som du lämnat kvar, så kommer du se att de inte längre är synkroniserade. Du har sparat tid på att flyga ett varv runt jorden! Tiden är alltså beroende av hastigheten.
Obs, i verkligheten kommer du inte märka någon större skillnad då ett flygplan inte är i närheten av så snabbt som ljusets hastighet.