Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Av dessa och andra klavertramp får man ett intryck av att SD-ledningen agerar i panik. Därför har jag svårt att tro att det är en i förväg regisserad plan de följer. Hahnes vinst i Stockholmsvalet kom förmodligen som en chock för partiledningen.
Detta sagt, så kan de ju fortfarande ha rätt i sina misstankar. Att döma av Karlssons brev till Expo har de ju hållit på och utrett högerextremism i de egna leden och särskilt då kontakter med personerna bakom Motpol en längre tid.

Nja... du missförstod. Jag tror inte, att att SD följer någon "i förväg regisserad plan". Däremot tror jag, att - oavsett vilka skäl som Karlsson & Jomshof nu ansåg sig ha - när de väl hade bestämt sig, att
nu, jävlar, ska dom ut!!!, så beslöt Karlsson & Jomshof att genomföra utrensningarna dramatiskt inför öppen ridå.
Jag får det intrycket, när jag lyssnar på studioreportens samtal med Mattias Karlsson
LÄNK
Baserat på det Karsson säger, så är min hypotes, att eftersom Karlsson & Jomshof insåg, att de skulle valsa runt i pressen oavsett hur de än agerade... så beslöt de att genomföra utrensningarna inför öppen ridå för att visa svenska folket att SD resolut har gjort upp med sin historia eller, med dina ord, visa svenska folket att SD nu "[rensar] ut eventuella kvarvarande kryptonassar".
Dr.Felixius känner f.ö. igen sina psykologiska fränder och beskriver det så här:
"Det har ingen betydelse [för SDs partiledning] hur skyldiga de är eller om de alls är skyldiga. Utrensningar handlar inte om skuld utan om rening."