Citat:
Ursprungligen postat av
ujhs
Men frågan är...varför hade de inte is i magen? Om det nu inte är en ideologisk skillnad, vilket många försöker göra gällande, varför i helvete lugnade sig inte Hahne och Kasselstrand? Detta är obegripligt. Om de hade bryt sig om partiet mer än ideologin så hade låtit Buss-mia bli vald och suttit stilla i båten och inväntat sin tid! Tänk på alla moderater som inte gillar AKB.....de håller käft om det...i a f folket på riksplanet...och ungdomsförbundet håller också käft.
Så frågan är...vem fan har lurat i Hahne och Kasselstrand att de skulle kunna bli framgångsrika i detta?
Det är klart att det finns en ideologisk skillnad. Det finns en sinnessjuk Expo-falang utan ideologi eller ideal, som drivs av KARRIÄRAMBITIONER, de kommer ALDRIG kunna begränsa invandringen och de flesta vet förmodligen om det, de är bara här för riksdagslön HÄR OCH NU.
Och det finns en idealiserande falang med någon slags uttalad tro och hopp för Sverige, nationalistiskt och konservativt uttalad, som flera gånger bevisat att de inte går att köpa (flera har tackat nej till högavlönade jobb i utbyte mot att de skulle ge upp sitt engagemang).
Ärligt talat, var lägger man sin tillit? Även om man inte upplever att det är en ideologisk skillnad utåt - de som bevisligen gör allt för sin egen feta lön eller de som säger nej för att något uppenbarligen är jävligt fel? Mitt allra djupaste F Y F A N på alla som gått in i SD för att förstöra, kunde ni inte hållit er till Folkpartiet?