Citat:
Ursprungligen postat av
xrat3d
Okej tackar. Är denna bättre än den du länkade?
https://www.komplett.se/komplett-gamer-premium-i35-gtx970-edition/10946
Som sagt det viktigaste för mig är att alla spel flyter på bra utan FPS-dropp och dylikt. Sen vet jag inte om jag har kunskapen att bygga en dator själv så behöver nog det och operativsystem.
Dom är ganska jämnbra skulle jag säga.
Samma processor och liknande grafikkort.
Moderkortet är jag ej så påläst om, vet bara att det andra är väldigt prisvärt.
Ram minnena är det nog ingen större skillnad på heller, bara olika fabrikat. Har själv Kingstonminnen i min burk och dom tickar på fint.
Den där saknar dock en lagringsdisk och den där Kingston-SSDn har jag hört mkt dåligt om, har ingen själv så det låter jag vara osagt.
När det gäller nätaggregatet så är det också svårt säga. Det skiljer några watt mellan dessa, inget jag tror att du kommer märka skillnad på. Har själv ett Cooler Master och är än så länge nöjd.
Som nämnts tidigare så blir det lite överslag på priset då man köper färdiga datorer. Ett plus är ju att du kan konfigurera den där, tillägga eller byta ut komponenter.