Citat:
Ursprungligen postat av
syscrash
Hade det varit bättre om Skavlan bemötte Åkesson som en svag sjuklig? Tycker Skavlan gjorde en balanserad intervju som även vågade ta upp en del kontroverser. Många här låter som Skavlan borde ha en neutral eller sympatisk attityd men det är inte hans roll som programledare.
Kontroverser? Jag skulle inte orka räkna upp alla intervjuer och program som Åkesson deltagit i där han suttit och bemött partivänners uttalanden, partiets historia, och bla bla bla.
Det finns mängder med hemsidor, statligt finansierade stiftelser, politiska organisationer, rikskomiker, medier och gud vet allt som ägnar större delen av sin vakna tid åt att prata om hur hemska SD är. Det finns ingen jävel i det här landet som inte vet att man kan hitta skit om SD. Så hur kan det vara kontroversiellt?