Citat:
Ursprungligen postat av
fasttrain
JÅ blev snabbt frisk efter att ha fått ett nej av Försäkringskassan.
Det är du och dina besatta vänstervänner som är okunniga. Ni går på att det blev en nyhet av det för några dagar sedan. Jimmie Åkesson har inte fått någon ersättning från fk överhuvudtaget. Hur kommer det sig när ni skriver sådana oförskämdheter?
Han har inte fått något nej av försäkringskassan i dagarna som du och dina korkade likasinnade antyder. Det var i början det utreddes vilken ersättning han skulle ha, förra året alltså. Han är sjukskriven av en läkare och har sjukpengar från riksdagen.
Svårt med svenskan eller?
Citat:
Uppgiften tillbakavisas av Henrik Vinge, presschef för Sverigedemokraterna.
- Jimmie Åkesson har inte fått en krona från Försäkringskassan under hela den här sjukskrivningsperioden, säger Henrik Vinge.
------
Jimmie Åkesson även fått en extra sjukersättning från riksdagen, för riksdagsledamöter som sjukskrivna under en längre tid, på drygt 31 500 kronor, uppger DN.
------
– Jimmie Åkesson har inte fått en krona från Försäkringskassan under hela den här sjukskrivningsperioden. Han har rätt till sjukpenning men beloppet är noll, säger Henrik Vinge.