Har inget att tillföra i själva händelsen men det har ställts frågor om Biskopsgården som jag tänkte jag kunde svara lite på.
Vårväderstorget ligger i Biskopsgården, Höstvädersgatan som det skrivits om där bilbränder varit under kvällen börjar precis där torget tar slut. Invandrartäteheten är väldigt hög där, vill minnas att jag läst att det är melland 80-90% med utländsk bakgrund
http://www.vgregion.se/upload/Regionkanslierna/PKMC/Kriser%20och%20kulturkrockar.pdf
Angående antal hur lugnt det är där och hur trygg en "vanlig Svensson" känner sig där så kan jag säga att själv skulle jag på två möten där för ett tag sedan men vägrade och de fick låna en lokal och möta upp mig på annat ställe, då de faktiskt hade förståelse för att jag inte ville åka dit.
I somras skulle jag möta upp en person en bit ifrån torget, jag kliver av spårvagnen och PANG, PANG säger det alldeles bakom mig. 2 skott avfyrades ca 50 meter ifrån mig.
Här är en länk angående antal skjutningar för ett år sedan
http://www.exponerat.net/antligen-berattar-gp-sanningen-om-valdet-i-biskopsgarden/
Här är de lite mer utförligt
http://www.expressen.se/gt/skottlossningar-i-goteborg-2014-1/
Det har varit mer än "enstaka" skottlossningar på och omkring torget det senaste året, dock var det som värst tidigt under 2014 då det nog var upp emot ett tiotal skottlossningar i Biskopsgården.
Här är en länk ang vad polisen säger om området
http://www.exponerat.net/antligen-berattar-gp-sanningen-om-valdet-i-biskopsgarden/
Före det att allt detta skjutandet började så var jag emellanåt på Vårväderstorget och kunde konstatera att där "myllrar" det var invandrare som står och hänger. Jag "roade" mig med att stå och titta ett tag om det kom svenskar och det gjorde det, de gick till livsmedelsaffären och till en secondhandaffär och sen försvann det. Det finns ett 30-tal butiker där i tre avsatser, de två jag räknade upp ligger i den nedre avsatsen och svenskarna kom den vägen verkade det som, de gick inte upp till de andra delarna. Det gjorde inte jag heller när jag skulle därifrån. Kändes inte helt tryggt även om jag tänkte att de gör inte mig nåt mitt på ljusa dagen, men ändå. Jag är inte räddhågsen av mig, ändå vill jag inte gå igenom den massan.
Hur man kan uppleva det när man bor i närheten, bor några km ifrån, kan jag bara beskriva hur min kväll kändes.
Sitter och kollar på tv och hör hur helikoptern rör sig härikring. Bryr mig inte ens att kolla på nätet vad som hänt, tänker: några som skjuter nånstans igen.
Efter nån timme lyser en stark ficklampa in genom mitt fönster och jag går fram och kollar och ser poliser utanför som går och kollar med ficklampor. Min reaktion är att stänga fönstret och sätta mig och kolla på tv igen. Efter en stund började jag läsa här om vad som hänt.
Här läser jag sen att de tydligen gjort nåt tillslag på Gropegårdsgatan 5 som är huset bredvid där jag bor. - Jaha, är min reaktion.
Under de två minuterna jag kollade så såg jag dock ingen annan aktivitet än att poliserna letade i buskarna och på parkeringen. En kort stund senare såg jag en polisbil åka.
Angående funderingar kring om det handlar om invandrare eller ej, har ni nån gång sett ett sjukhus belamrat av en massa människor när en svensk har blivit skjuten?
Jag säger inte att jag inte är rasist, men på senare år har jag börjat bli rädd för invandrare i större gruppen. Jag umgås med många med utländsk bakgrund i olika sammanhang och har inga problem med det, men här i området...........tja, då går jag omvägar om de kommer i mängd. Jag går heller inte ut om kvällarna iaf inte längre än till bilen.
Konstigt att man som boende i Göteborg bara tänker -Jaha, när det skjuts i ens område. Då har man blivit luttrad.
Edit: Ändrade procenttalen för invandrartätheten i Biskopsgården och länkade till källan.