Citat:
Ursprungligen postat av
BautaWille
Så, om jag förstår dig rätt så är vilomassa en "lokal" egenskap?
Därmed är det ju också "självklart" att en foton inte har en vilomassa iom att den "aldrig" befinner sig lokalt?
Eller, befinner sig inte fotoner lokalt? (om fotoner inte befann sig här lokalt så skulle väl vi knappast kunna se någonting, vilket de knappast kan göra iom att de då skulle ha en vilomassa)
Nej det är inte därför en foton saknar vilomassa.
Frågor av den karaktären kan ej besvaras faktiskt.
Universum skapades så bara, så vitt vi vet.
Det är ju ren energi vi talar om så det kan ju vara anledningen till att den saknar massa men säkert veta att det är därför det gör vi inte. Teoretiskt kan man tänka sig andra former av energiöverföring med en massbärande partikel men så är inte fallet nu.
Var exakt fotonen befinner sig vid ett bestämt tillfälle har vi inte en susning om. Statistiskt vet vi mycket exakt var den kan befinna sig men inte var dess exakta position är. Dess position i rummet kan ju ses som en fördelningskurva och man kallar ibland fotonens utbredning för en sannolikhetsvåg.
http://sv.wikipedia.org/wiki/V%C3%A5g-partikeldualitet
Citat:
Inom kvantmekaniken förklaras vågpartiklarnas dualitet genom att varje system och partikel beskrivs av vågfunktioner som bestämmer sannolikhetsdistributioner för alla mätbara variabler. Partikelns position är en sådan variabel. Innan en observation görs, beskrivs partikelns positioner i termer av sannolikhetsvågor, vilka kan interferera med varandra.
Wiki.