Hej, haft pollenallergi så länge jag kan minnas. Har överlevt på receptfria mediciner sen barnsben men gick till läkaren förrförra året då jag till slut kommit på att jag det borde finnas bättre saker och få när det är så pass illa som det är.
-Fick desloratadin sandoz 5mg utskrivet samt en spruta i skinkan och överlevde den säsongen, inte utan problem men något bättre än tidigare år kanske.
Säsongen efter, alltså förra säsongen var en helt fantastisk säsong när jag i princip inte hade några besvär alls

Var milt länge och snö ute tills i slutet på mars så borde trots allt varit en rätt så intensiv början på pollensäsongen där men icke. Fantastisk!
Börjar ta tabletter tidigt då jag tror det hjälper att vara tidigt ute, så jag började i februari någon gång detta året och känt av lite till och från. Men under någon dag förra veckan och idag har det varit rent ut sagt för jävligt, nästan så man ligger sängliggandes, får panik och inte vet vart man ska ta vägen..
Frågan är, finns det bättre saker att få? Vad ska jag fråga efter? Värst är ögonen, att näsan rinner och jag nyser lite kan jag leva med. Droppar? Finns det receptbelagda sådana? Kör i nuläget med livostin som hjälper men inget verkar tillräckligt!
Tack