Citat:
Ursprungligen postat av
lindome
Om jag vill göra en förflyttning av mina värdepapper från en kapitalförsäkring till en isk måste jag då sälja mina värdepapper först?
Eller kan jag begära förflyttning av mina värdepapper direkt till isk från kf?
Hej!
Det går tyvärr inte på grund av de regler som styr hur kapitalförsäkringar ska hanteras. Du måste sälja, flytta pengarna och sedan återköpa de värdepapper som du är intresserad av att flytta.
Citat:
Ursprungligen postat av
framtand
Kommer några av era räntor justeras något i år tror du?
Det är i dagsläget för tidigt att säga och jag vågar inte heller spekulera i vad vår kreditavdelning kommer att ta för beslut. Eventuella ränteändringar kommer dock självklart att kommuniceras på hemsidan.
Citat:
Ursprungligen postat av
AcesinExile
Utdelningen på Skanska för 2015 är felaktigt registrerad som 4,75 skall vara 6,75.
Det verkar som att vår underleverantör av aktiedata har jonglerat om datumen för utdelningarna. Tack för att du uppmärksammade oss på felet, vi meddelar dem och ber om en rättning!
Citat:
Ursprungligen postat av
zeros123
Fråga: Hur lägger man en stopp loss order?
Jag vill köpa en aktie för säg 10 kr, jag vill akten ska säljas när den når 9.5 kr.
Hur gör man? Jag klickade på stopp loss, valde trigger kurs. På ordertyp: valde jag köp. Jag skrev in antal: 1 och för 10 kr. Det var aktuel kurs.
Sedan när den låg ute står de bara att orden är aktiv. Det händer inget.
Vad är felet?
Jag får känslan av att du försöker få in både köp och sälj i samma stop loss. Om du vill köpa aktien till rådande kurs finns det ingen poäng med att lägga en stop loss, utan det är bättre om du istället lägger en enkel order. När du väl har aktien på ditt konto kan du lägga in din sälj stop loss med din triggerkrus på 9,5 kr och en orderkurs som förslagsvis är något lägre, om du vill vara "säker" på att få avslut.
I vår
orderläggningsguide kan du läsa mer om hur både enkel och avancerad orderläggning fungerar.
Tveka inte att höra av er vid frågor eller funderingar!
/Kristoffer, Avanza