Citat:
Ursprungligen postat av
Kalle-Kotte
Om Hanses inte är skadad och man prioriterar en junis före honom - tio omgångar från slutspelet - när Svensson är skadad. Vilka signaler skickar man då? Kappast att man litar på honom. Hanses ska stå vartenda match. Sista omgången kan man säga: "Nu får du vila till slutspelet - junioren gör debut".
?
Nu hänger jag inte alls med!?
Signalerna kan vara!! Det är osäkert med Svensson och du är nu extremt viktig för oss.Vi vill att du ska vara så "fit" som möjligt inför slutspelet. Att matcha han smart(förutsatt att det nu skulle vara nåt med mackan) då vi satt oss i ett suveränt bra läge behöver inte alls vara dumt.
Det kan förstås vara så enkelt att Jeppe skulle få nån match i slutet och detta var bestämt. Var det inte LKAB dagen då bussarna gick från Jeppes hemstad denna matchen?
Om vi hållt 4-4 och Jeppe spikat igen på straffarna hade folk jublat och skrikit "succé"
Nu vart det helt ok från hans sida enligt mig i alla fall.