Citat:
Ursprungligen postat av
Windchester
Precis då är vi överens om att folk inte anser att hets mot folkgrupp är en horribel lagstiftning. Kritiken kommer från en liten skara som har svårt att anpassa sig till svensk lagstiftning.
Jag har heller inte jämfört HMF med incest, jag har jämfört att kritiken mot dessa lagstiftningar är desamma.
Jag kan säga som så att jag knappast har några problem att anpassa mig till svensk lagstiftning, men för den delen drar jag mig heller inte för att kritisera delar av den. Att kritiken skulle komma från en liten skara som har problem med att rätta sig efter lagen är helt enkelt vad du tror, inget annat.
... och nog är det väl att likställa HMF med incest om man anser att det är lika tokigt att ifrågasätta dessa lagstiftningar?
Hur som helst så glider vi ifrån trådens ämne ganska rejält nu.