2015-02-09, 19:29
  #109
Medlem
Ass.Parades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sigvard41
På vilket sätt rubbas demokratin om folk får säga va dom vill? Att inte ha de rätta åsikterna kan ju inte vara ett demokratiproblem?
Det handlar inte enbart om att ha de "rätta åsikterna". Många på flashback är så jävla grova i orden när man diskuterar invandrare. Genom det grova språket så lyser det igenom att de är rasister.

Man behöver inte lägga till "jävla sandneger, åk hem till Afrika" när man ska uttrycka sina åsikter, det är extremt korkade kommentarer.

Jag tycker inte denna läkare ska hängas ut men jag sympatiserar samtidigt inte med honom för att hans kommentarer var helt enkelt inte speciellt lämpliga. Ska det vara så jävla svårt att använda ren och fin svenska när man diskuterar något? Måste man skriva "infantila blånegrer" och "fula sandapor"? Nej, det behöver man givetvis inte men eftersom ni är rasister så känner ni ner tvungna att skriva ut ert hat om ett specifikt folk.
Citera
2015-02-09, 19:30
  #110
Medlem
Cut-N-Mixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cyTs
Ja.

Staten ska alltså straffa min morsa om hon blir sur på mig och väljer att sluta träffa mig om jag säger att hon är en äcklig hora? Det tycker jag verkar lite väl totalitärt.
Citera
2015-02-09, 19:30
  #111
Medlem
Cognitive Dissidents avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fjodorov
Varför det? Att vara journalist är ingen skyddad titel så vem som helst kan ju ägna sig åt "journalistiskt arbete".


För att det skulle vara svårt att göra research annars?
Citera
2015-02-09, 19:32
  #112
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av RallarKalle1
Hur får dem tag på ens mail adress och lyckas koppla ihop dem med kontot?


Mvh
Man kan söka efter email-adresser på facebook. Om du klistrar in rallarkalle@hotmail.com (exempel) så kommer profilen fram om du är registrerad med den mailen. Det går att slå av i sekretessinställningar
Citera
2015-02-09, 19:32
  #113
Medlem
Cognitive Dissidents avatar
Citat:
Ursprungligen postat av en1krona
Vänta var inte aftonbladet för Charlie Hebdo och yttrandefrihet?

Är du för yttrandefrihet eller tycker du att aftonbladet inte borde få publicera sådant som de lagt ut idag?
Citera
2015-02-09, 19:33
  #114
Medlem
Cut-N-Mixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av en1krona
Om riksdags valet skulle ha varit en hand upp räkning så skulle ingen våga att rösta på SD. Men att gå ut på gatan och skrika avskyvärda ord mot folk är ju olagligt, det är jag inte för. Men jag är för att man inte måste bli uthängd bara för att man tycker annorlunda.

Jag tror tvärtom att om riksdagsvalet avgjordes av att folk skulle hålla upp handen så skulle stigmat kring politisk tillhörighet minska. Så det skulle bara vara nyttigt.
Citera
2015-02-09, 19:33
  #115
Medlem
Vintergrisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freethespeech
Varför är det ingen som reagerar på det faktum att Aftonbladet, Expressen och trolljägarna(tv) kan få ut namn ifrån ip:nr?

för er som inte fattar, ip nr och namn kopplade till dessa, är sekretessbelagda(?)
och isp får inte ge ut namn till deras användare - speciellt inte till kommersiella 3djepart.

fan bedrövligt att ingen reagerar.
fan vad patetiskt att aftonbladet bryter mot lagen för att tysta andra åsikter än sina egna.

Om de nu verkligen får det (vilket förvisso inte skulle förvåna mig), men man kan ju även knyta ett användarnamn till en faktisk person på andra sätt. Har en användare här t.ex. registrerat sig med en e-postadress den använder till en massa annat så är det inte så svårt att luska ut vem användaren är om man väl får tag på dennes användaruppgifter.

Sen när det gäller IP-adresser så är det ju bara att blåneka om någon journalist skulle hävda att de gjort kopplingen den vägen. Vad ska det presentera för bevis? Sekretesskyddade uppgifter?
Citera
2015-02-09, 19:33
  #116
Medlem
Fjodorovs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cognitive Dissident
För att det skulle vara svårt att göra research annars?

Så en speciell yrkesgrupp, som inte har en skyddad titel får ägna sig åt åsiktsregistrering och föra register över medborgare när det enbart är FRA i övrigt som får göra det? Varför är det logiskt och okej?

Jag ser inte varför det ska behövas att registrera vanliga människors åsikter i register för att man ska kunna genomföra research och skriva artiklar.
Citera
2015-02-09, 19:34
  #117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sxephil
Förtal, olaga hot borde inte appliceras på nätet. Skriver jag blatte, horunge eller hotar någon på nätet är det inte detsamma som att göra det IRL. Om de lagarna hade efterföljts på Internet hade nätet varit meningslöst.


Jo, för det bästa och enda nätet gett oss är att få hota och kränka folk i anonymitet....
Citera
2015-02-09, 19:34
  #118
Medlem
Harpys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freethespeech
Varför är det ingen som reagerar på det faktum att Aftonbladet, Expressen och trolljägarna(tv)
kan få ut namn ifrån ip:nr?

för er som inte fattar, ip nr och namn kopplade till dessa, är sekretessbelagda(?)
och isp får inte ge ut namn till deras användare - speciellt inte till kommersiella 3djepart.

fan bedrövligt att ingen reagerar.
fan vad patetiskt att aftonbladet bryter mot lagen för att tysta andra åsikter än sina egna.

Det är lätt att tänka IP-nummer från en operatörskälla. Men sanningen är nog den att det handlar om en godtycklig informationskoppleriverksamhet där researchgruppen hackar någon sekundär site, kopplar informationen fel och sedan bekräftar den med sin egen fantasi.
Att sedan någon "uthängd läkare" som är garanterad sin anonymitet bekräftar saken genom en film som är censurerad både visuellt och auditivt gör inte saken mer trovärdig. Vem kan inte framställa sådana bevis?
Har de databasen så kan de väl bevisa det genom att hänga ut mig?
[min mailadress registrerad till flashback har aldrig använts till något annat, i något sammanhang, i någon liknande variation, de behöver således inte visa någon "respekt för användarnas integritet" - som de så tydligt ville tidigare.]
Häng ut dödsnazistläkaren?

Det går inte?
Det kanske beror på att det helt enkelt inte går.
__________________
Senast redigerad av Harpy 2015-02-09 kl. 20:28.
Citera
2015-02-09, 19:35
  #119
Medlem
Cut-N-Mixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av El Capitano
Ja, kvällspressen försöker förtrycka vanligt folk, det är vad det går ut på. De stora grupperna ska puttas in i ledet och inte tro att man kan ha några egna åsikter om någonting.

En specialistläkare som då och då tycker om att skriva om sina patienter på Flashback är ju inte så mycket vanligt folk om du frågar mig utan är en rätt speciell människa.
Citera
2015-02-09, 19:36
  #120
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Saccard
Du hetsar ju själv mot människor som inte delar dina åsikter. Hela din signatur är fylld med hat och hets mot sverigedemokrater.

Du är en jävla hycklare och inget annat.

För det första så är Sverigedemokrater något man väljer att vara. Sen är det vetenskapliga artiklar jag hänvisar till inte hat och hets. Men är det där som det är svårt att se skillnad så har jag större förståelse för att ni tycker hets mot folkgrupp är en dålig lagstiftning.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in