Citat:
Ursprungligen postat av
Palingenesis
Jan Helin har på sitt fina, pedagogiska sätt försökt skriva ihop en misslyckad artikel om varför hatet ska granskas på flashback. Komiskt med tanke på att tidningar som hans aftonbladet får svenskar att begå självmord pga deras hets. Rista blodörn på Jan Helin hade vackert en vacker syn.
Det luktar hämnd långa vägar eftersom Jan Helin och aftonbladet har blivit flerfaldigt nominerad i mindre trevliga ämnen på på flashback.
Det är verkligen komiskt. Efterhandskonstruktionerna kommer krypande som i bästa Putinstil. Man ska "granska hatet" - men bara från högersidan såklart. Människor som "tycker fel" de ska man granska, och med granska menar man hänga ut på skampåle helt godtyckligt.
I USA har högsta domstolen konstaterat att rätten till anonymitet på nätet är helt central för yttrandefriheten. Inte i Sverige dock, eftersom yttrandefrihet här enbart existerar som en tankekonstruktion som låter fint.
IS-veteraner hängs inte ut, men vanliga privatpersoner som skrivit något på Flashback, det går minsann bra. Det är som ett krig nästan, journalistkräken och vänstereliten i Stockholm verkligen vill bedriva ideologiskt krig mot vanligt folk som ska tuktas och hunsas. Snart slår det tillbaka. Alla på det här forumet är inte så lugna och beskedliga av sig.