Citat:
Ursprungligen postat av
William Haines
Har 20 minuter kvar av sista avsnittet. Förhoppningsvis förklarar de Veritas syfte.......
Jag kan förklara Veritas syfte. Eller kanske inte syftet i serien, men i alla fall varför de är med.
Några manusförfattare med en tydlig politisk agenda har fått möjligheten att få tio(!) avsnitt som de skrivit manus till sända i statligt oberoende och fri television. Så klart passar man på att förstora upp och överdriva hotat från den utomparlamentariska högern.
Säger inte att utomparlamentarisk höger kan vara farlig (Breivik). Men det finns ju betydligt större och farligare hot i Sverige.
Med detta sagt tycker jag att man absolut ska få göra politiskt vinklade serier som det här, men man bör balansera upp det med serier av annan politisk färgning. Man hoppas även att tittaren är tillräckligt myndig för att se att vissa serier är politiskt färgade.