Citat:
Ursprungligen postat av
Lordshin
24 kr per dag, målet på MV är tre månader tills man ska få besked på asylansökan (Den tiden håller de nog inte, men vi kan ju vara snälla).
24 x 90 = 2160 kr till nöjen m.m. det låter ju fortfarande väldigt lite.
2014 var det omkring 80 000 asylsökande i Sverige.
2160 kr x 80 000 = 172 800 000 kr. Nu låter det inte lika billigt längre..
100 kr per dag låter ju bra, betalar du eller?
Som du är inne är 90 dagar en målsättning, men man ligger såklart över den tiden.
Citat:
Ursprungligen postat av Regeringen
Den genomsnittliga handläggningstiden för asylärenden hos Migrationsverket uppgick 2011 till 149 dagar...
På sidan där jag hittade denna information fanns inga nyare siffror, men med tanke på hur arbetsbelastningen på verket har ökat de senaste åren kan man kallt räkna med längre handläggningstider än 150 dagar.
Det innebär att GIILABs önskan om en ersättning om 100 kr/person och dag skulle innebära en nätt liten utgift för staten på
1,2 miljarder om året. Men visst, det betalar ju dessa invandrare tillbaka i ett nafs eller hur? Rena rama vinstmaskinerna... (med dagens ersättningsnivå handlar det iofs bara om 288 miljoner rätt ner i fickan).