Citat:
Ursprungligen postat av
BREEZIE
Jaha, så etnisk homogenitet är alltid en grogrund för rasism? Är 1,2 miljarder kineser rasister? Är cirkus 120 miljoner japaner rasister? Trams.
Ett land utan rasfrämlingar är ett recept för framgång (om det inte rör sig om länder i Afrika eller Mellanöstern, för araber och negrer verkar helt odugliga och har trots hundratusentals år av evolution knappt lyckats fundera ut hur man bygger dugliga bajshyddor och i fallet Mellanöstern så tror de fortfarande på en saga om en analfabetisk pedofil som talade med änglar i en grotta - självklart såg ingen detta)
Jag är övertygad om att nära på alla japaner och lika stor andel kineser de facto är rasister.
Varför man nu ska dra så stora växlar över att någon är rasist. Att ha förutfattade meningar är mänskligt och bara en sjuk människa kan låta bli att se vissa mönster. Rent teoretiskt är jag ju rasist om jag antyder att svarta afrikaner är betydligt bättre på att springa än vita europeer. Samtidigt tror jag inte det är någon som skulle förneka att det måste finnas en genetisk skillnad som gör att svarta är så ohyggligt överrepresenterade inom vissa idrottsgrenar.
Så är det rasism endast när man uppmärksammar negativa egenskaper hos vissa folkslag? Rimligtvis är det rasism mot europeen att säga att svarta springer snabbare, eftersom det underförstått betyder att vita är genetiskt underlägsna svarta när det kommer till löpning.
Ursäkta för off-topic.
Och jag undrar lite över vad som händer med topic i denna tråden – är det verkligen relevant att diskutera huruvida konsensus stämmer eller om en liten obskyr grupp avgrundskommunister har rätt i att Röda Armén är guds gåva till västvärlden? Mata inte trollen, så att säga.
Det har gått ganska många dagar, och även om vissa högerprofiler offentligt uppmärksammat Linderborgs träck med avsky så verkar det inte finnas några som helst tecken på att Aftonbladet eller övriga mediaeliten höjt på ögonbrynen.
Vidrigt.