2015-01-31, 11:35
  #61081
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheobaldThor
Boboslacke

För en som enbart följer med intresse, vad är det som gör dig så säker på att det inte ligger något i det så kallade Sydafrika-spårer? Du verkar onekligen säker på din sak.
Mycket av det persoren skriver tolkar jag som indicier, men om han nu har rätt i att han kan binda en GM med bl a foto, så är väl det något man åtminstone måste titta på?

Skilj på Sydafrikaspår och individerna som driver det denna gång.

Sydafrikateorier har dykt upp med jämna mellanrum ända sedan mordet. All normala människor har varit tvugna att värdera dem liksom PU gjort. Tyvärr har dessa varje gång visat sig lika lite relaterade till verkligheten som självmordsteorier etc. Oftast har de drivits av starka politiska intressen.

Tre saker talar emot sydafrikateorier i allmänhet.

1, Motivbilden som presenteras är politiskt okunnig och naiv. Sydafrika var vid denna tid under starka påtryckningar från Amerikanska intressen och Brittiska intressen (som slutligen lyckades) med helt andra muskler än Svensk diplomati.

2, Man kan inte knyta något som helst till mordplatsen utan det rör sig oftast om långsökta resonemang utan direkt koppling till mordplatsen som bilbytet där tyskan antyds kunna vara afrikaans fast det ganska enkelt kan konstateras att det inte är så. I detta fall kokat ner till postarens som närmast till mordplatsen påstådda iakttagelser av en person 1 vecka innan mordet. Vad betyder det? Absolut inget. I detta fall kan vi vara ganska säkra på att det från PU:s sida inte är som denne beskriver det. Polisen agerar helt enkelt inte så. Dansken som också påstått sig ha löst mordet på ett helt annat sätt hade också enligt sig själv kontakt med PU, likaså Utredaren. I verkligheten är det så att PU inte ville röra någon av dessa med tång.

3, Polisutredningen och den ganska väl dokumenterade mörkläggningen får liksom i andra fanatsifulla spår ingen mening. Om Sydafrika legat bakom skulle det inte bara inte vara kontroversiellt det skulle ochså kunna ha varit ett verktyg att få regimen på fall.

Sydafrikainblandning kan visst vara möjlig att kontemplera om det fanns substansiella uppgifter men det betyder inte att man skall ta hopfantiserade infantila inlägg på allvar och låta dem haverera en konstruktiv och konkret diskussion. Med tanke på att sådana som på goda grunder varit misstänkta flera gånger lanserat bland annat dessa teorier bör man vara extra försiktig.

Hittills har samtliga sådana visat sig sakna trovärdighet efter granskning. Det man möjligen inte kan utesluta med det som nog idag de flesta instatta (och att sätta sig in i fallet tar år) är att de som kan ha mördat Palme kan ha haft egna kontakter med någon individ ideologiskt knuten till SA men också där finns inget som styrker det.

I just det här fallet:

Historien denne postare presenterar är en av de sämre sagorna vi hört på Sydafrikaspårsämnet.
Han/de är dåligt pålästa, refererar till synnerligen tvivelaktiga och sedan länge kända källor som vem som helst kan googla fram men uppenbarligen inte alla kan värdera. Berättelsen muterar snabbt i takt med mothugg och hans tidslinjer håller inte ihop. Han är inte ens samma person själv som när han började sin historia. Berättelsen är full av överdrifter som påstådda attentat etc och blir bättre och bättre utan att något nytt i sak kommer fram annat än lösa påståenden.

Det är helt enkelt befängt att tro på sådant ungefär som att tro på bevis att 911 var en CIA operation med tusentals inblandade.

Dessutom är hans beskrivning av att man dels jobbar med en bok som är klar och inte klar som sedan plötsligt blir en film samtidigt som PU har satt full fart med dennes "nya" uppgifter som de haft sedan länge senast för två år sedan då "identifikationen" fanns på plats.

I sin infantilitet tror postaren att det stärker hans trovärdighet men det är tvärt om. Anser PU en uppgift vara av största intresse så får du omedelbart munkavle. De som vänder sig till media är alltid de som PU inte lyssnat på och/eller betraktar som stolllar. Jobbar någon inom media seriöst med uppslaget vill de inte heller att du driver det själv utom deras kontroll. De vill kunna kontrollera när publicering osv i lugn och ro. Jag tror inte att det finns någon riktig seriös journalist som skulle riskera att publicera något från denna källa efter hur denne agerat nu på nätet som denne gjort.

Sedan har jag en personlig anledning till att misstro SA-spår och det handlar om styrkan i det som kommit att benämnas landsförrädarspår. Till skillnad får dessa "herrar" har jag haft kontakt med alla som engagerat sig seriöst i detta under åren och en hel del andra som t ex TF och också med andra källor som måste vara hemliga. Jag har också flera gånger bakom kulisserna fått hjälpa journalister och andra att värdera olika uppgifter. Har också liksom fler andra blivit utsatt för både förföljelser hot och desinformationsförsök så jag vet hur det fungerar.

Dessa uppgifter som satt igån landförrädarhypoteserna kommer dels från flera oberoende källor med stor trovärdighet, dels är de trovärdiga om än omtumlande och kräver att historien om våra och SAP:s kontakter österut och med diktaturer omvärderas i grunden.

Detaljerna kring händelseförloppet återstår att avtäcka. Varje gång det går framåt med det offentligt så dyker horder av debattörer upp och försöker sabba och dränka det.
Citera
2015-01-31, 13:02
  #61082
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av p.north
nä tack, jag vill inte vara nåns runkobjekt när jag springer uppför trapporna..

Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Pekar ut det faktum att vi inte ens efter 29 år är säkra på vad som fullt ut hände på mordplatsen.

Vittnesberättelserna går i viss mån isär.

Oavsett teori är ändå mördarens beteende och agerande en ledtråd.

Lisbets vittnesmål styrde utredningen under många år.

Den rekonstruktion som gjordes på mordplatsen var i viss mån en parodi. Huvudvittnet var inte ens på plats.

Teorin om mötesscenariot fanns tidigt med. Presenterad som avvikande. En teori som senare Wall köpte.

Roligt att se tidsdokument och se vad det lett till idag.

Hur kom Ölvebro in i matchen. Varför tillsattes aldrig en toppkraft. Linjen Holmer, Karlsson och Ölvebro förklarar varför vi inte kommit längre polisiärt. Där HH tillsatte sig själv med ICs stöd. Där de andra 2 hade ett informellt stöd från SAP. Det behövdes inte mer med dessa utredare.

Ifrågasättandet av Lisbets vittnesmål gjorde Ölvebro mållös. Där än idag IC stödjer henne till fullo.

Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
http://www.leopoldreport.com/index.html#ankare45376


Angående Sydafrikaspåret.

Författat, sammanställt och publicerat av en journalist som var hundraprocentigt säker på att VG var skyldig. En Winberg Leopoldpakt.

Gunnarsson har av vissa framställts som ett språkgeni. Kanske han behärskade afrikaans också. Med en tysk dialekt. Eller med amerikanska slanguttryck som krydda. En sydafrikansk hitman som läst om vad Oswald gjorde. Man gömmer sig i en biograf. Genialt sa Bill. Moget sa Bull. En sanning sa Winberg. Som läst på.....

Där författaren Stieg Larsson avrättades med en hjärtattack eftersom han kom sanningen för nära. Han som skrev Luftslottet som sprängdes. Varför utsätts anhängare av detta spår för så många attentat. Och som samtidigt måste mörkas av vissa i denna tråd. Styrs fortfarande Sydafrika av rasister.......

Hämtade Dahlgren en sydafrikansk mördare på Centralen. Som senare sminkades som 35 åring och besköt Lisbets kappa i ett laboratorium. Skottår sa Bill. Skadeskjuten sa Bull. Det blir en bok sa en skribent. Eller en film eller måste jag filma.

Delade HH rum med Craig Williamsson i Borlänge. En skäggig dam med namnet Åsa. En älskare som senare EC tacksamt tog emot. Kom och se HIV, det är inget vidare...... Se där. Ett bögspår. Bäckström jublar och GW räknar pengar. Appropå att doppa i fel hål..... Bottenlöst sa Bill. Upphetsande sa Bull. Skitsnack sa Ebbe. Jag är enbart tagen av PKK. Där Wedin viskar om Sydafrika som en alternativ älskare.

Begick Algernon självmord. När han insåg spåret som fick honom att dö på spåret. En ide som senare fick SVT att sända På Spåret. Där hans hustru av en tillfällighet hette Barbro. Där hon och hennes syster kallades Barbrogruppen. Där hennes bror hette Leon. En bror som fick Hollywood att senare producera filmen Leon. En mjölkdrickare i mellanmjölkens land. Som dödar på order från Sydafrika..... Genialt sa Bill. Förklarligt sa Bull. Troligt säger en skribent.

Hur kopplar man ihop Vasaloppsspåret med Sydafrikaspåret. Har man inte gemensam start och mål.
Där Starten i Sälen senare fick Anja Persson att visa detta samband i en vinnargest. Var finns kopplingen till mordet och vem är kopplare. Inte lätt att koppla. Jag kopplar sa Bill. Avkopplande sa Bull.

Holmer var PKKs kranskulla. I fädrens spår. Med Botha som banläggare och Mandela som en Svarte Petter. En outsider. Kan vi spåra Palmes mördare här. Självklart sa Bill. Logiskt sa Bull. Med en skribent som kranskulla.

Detta inlägg är ironi. Eller är det det egentligen. Där jag själv inte klär i foliehatt. Men där inläggets intention inte ens måste läsas mellan raderna. Eller med Radband, Randband eller Krugerrand.

Roligt sa Bill. Oroligt sa Bull.

Citat:
Ursprungligen postat av TheobaldThor
Boboslacke

För en som enbart följer med intresse, vad är det som gör dig så säker på att det inte ligger något i det så kallade Sydafrika-spårer? Du verkar onekligen säker på din sak.
Mycket av det persoren skriver tolkar jag som indicier, men om han nu har rätt i att han kan binda en GM med bl a foto, så är väl det något man åtminstone måste titta på?

Citat:
Ursprungligen postat av Persoren
Han blev avsatt som partiledare av de egna inom Nationalistpartiet. Anledningen var att han fick en hjärnblödning. Men han vägrade att avgå som president. Efter kompromiss med de Klerk avgick han senare. Han är då sjuk och helt utan maktbefogenheter. Alla ville bli av med han inom regeringen.

Vad som inte är speciellt känt, var att han hade fått en hjärnblödning redan 1985. Det hemlighölls för övriga ministrar. Han gick då på starka mediciner. Du kan inte räkna honom som logiskt tänkande. Tiden vid Palmemordet är han enormt stressad, ett skadeskutet djur, pressad av situationen. Han är rent av desperat för att han är på god väg att förlora makten till de svarta kommunistiska terroristerna. I det läget kan han begå vilka handlingar som helst. Vilket han också gör. Det blir sista dödsrycket för att rädda sitt älskade vita Sydafrika. Resten är historia

p.north: inte ens om jag bjuder på dammsugare och mazariner?
Försökte bara skämta till det lite. Eller..

andersaanderssona: Det var mycket intressant med reportaget.
Fjäskandet för LP förstörde utredningen. Hon skulle övertalats till att delta vid konfrontationen. LP skulle inte fått insideinformation och skulle informerats om att inte läsa om mordet. Utan se till att hennes minnesbilder fortsatte vara oförvanskade. Hon skulle även övertalats till att lämna vittnesuppgifter till flera poliser under kontrollerade former under natten och dagen efter. Att LP endast blev grundligt (?) förhörd av en ensam H.H som upprättade ett korrekt förhörsprotokoll är ytterligare ett bevis på svensk polis totala inkompetens.

Ironiinlägget...med Bill och Bull...var det egen konstruktion?

TheobaldThor: Bobo den slacke är övertygad om att landsförrädarspåret är den enda sanningen och du får inte hava en annan sanningen än den ända sanningen. Det har Bobo den slacke varit mycket tydlig med.

Alla andra spår och uppslag bekämpar han likt romanfiguren Don Quijote slogs mot väderkvarnar på sin hingst Rosinante. Jag har använt ignorefunktionen och tråden blev genast mer givande tack vare den. Bobo den slacke är så energiskt i sitt bekämpande av andra teorier och man snart börjar misstänka honom för att vara trådens värsta desinformatör. Men ett plus ska Bobo den slacke ha: han är full proppad av fakta. Men det var även Sven Anér och det ledde ju till några av de värsta foliehattsteorierna mordutredningen sett. Bobo den slacke påstod i ett inlägg: Har också liksom fler andra blivit utsatt för både förföljelser hot och desinformationsförsök. När man läser det, ja.. då slutar man fundera på vilken hylla man ska placera Bobo den Slacke. Det blir på samma hylla som Sven Anér och Lars Krantz. På en dammig hylla med andra paranoida med neuroser.
Landsförrädarspåret är så pestsmittat av paranoida föreställningsvärldar och konstruerade alternativa världar så man hoppar mellan att garva och ruska på huvudet åt dem.

Persoren: har du förslag på länkar om Sydafrikaspåret?
__________________
Senast redigerad av AdmiralCanaris 2015-01-31 kl. 13:57.
Citera
2015-01-31, 13:20
  #61083
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Persoren
boboslacke om Sydafrika vet du inget du kan inget men lägger dig i allt. Du snackar bara massa skit.
Sedan 2010 kan man se att du använder dig av samma argumentations taktik när du bemöter någons inlägg som inte passar in i dina åsikter och teorier. Då låter det: ni kommer dragandes med gammal skåpmat, ni googlar fram gamla tidningsartiklar som är oseriösa, ni ljuger osv.
Ingen mer än du kan ha mer fel i detta fall. Jag har aldrig i mitt liv träffat på en större inskränkt och spefull personlighet än vad du representerar. Helt jävla sanslöst och läsa dina kommentarer, du är fullständigt ute och cyklar i detta fall. Du har påstått att jag ljuger, vilket jag anser är oförskämt bedrägligt betteende. Frågan är ber du om ursäkt när fakta presenteras och det visar att du i vanlig ordning haft fel. Ja eller nej? Var vänlig att svara. Om du skäms över att göra det på FB så ta då carisman och kom hit, så kan du få göra det mellan fyra ögon. Jag godtar alltid en ursäkt, trots att personen ifråga har betett sig osedvanligt illa och saknar totalt både normal anständighet ödmjukhet och hyfs. Och jag säger det igen Om Sydafrika vet du inget kan inget men du lägger dig i allt! Och enda anledningen till det är att det stämmer inte överrens med deina egna teorier om Stay försvann.

När kommer fakta presenteras då?
Citera
2015-01-31, 13:51
  #61084
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av riskybizzy
Till skillnad från dig så verkar persoren vara klok nog att inse möjligheten att Sydafrikaspåret har svensk förankring. Vi som vill se en konstruktiv utveckling önskar nog snarare att folk med kunskap om mordet ger sig på att analysera överlappningar mellan den inhemska motivbilden och Sydafrika.

Jag har väl aldrig påstått att det inte kan finnas en svensk förankring i Sydafrikaspåret?

Däremot påstår jag att landsförrädarspåret med H.H., LEON, BARBRO, AGAG, Stay Behind, SÄPO, Baseballkepsligan och andra kopplingar är helt utan bevis och fakta. Det är dagens stollehypotes som bäst motsvaras av Lars Krantz bussteorier med nazipoliser från Baseballskepsligan.

Fanns det kontakter som South Africas mördarkommando kunde utnyttja så är det inte en omöjlighet.

En fråga till hela tråden: det fanns några svenska legosoldater som var med och gjorde en militärkupp på någon ö utanför östafrika på 80-talet. Är det någon som kommer ihåg det?
Vilka var det? Kan de ha haft kontakter in till Sveriges högerextrema?
Citera
2015-01-31, 14:07
  #61085
Medlem
Krokofils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Dessa uppgifter som satt igån landförrädarhypoteserna kommer dels från flera oberoende källor med stor trovärdighet, dels är de trovärdiga om än omtumlande och kräver att historien om våra och SAP:s kontakter österut och med diktaturer omvärderas i grunden.

Som andra skrivit i tråden vore det smått unikt att Sovjet skulle infiltrerat länder som USA och Storbritannien men låtit bli eller misslyckats i Sverige. Det behöver forskas mer om Sveriges relation till öst. Tyvärr har vi inga definitiva verk motsvarar Holmströms bok om relationerna västerut. C Andersson och Almgren når en bit på vägen, men kommer inte i mål som Holmström eftersom relationen till öst fortfarande är känsligt.

I vilken grad är KGBs arkiv tillgängliga så som Stasis är/har varit för forskare och journalister? Jag misstänker att jag redan vet svaret men finns många här som är bra mycket kunnigare än undertecknad.

Trots trådkäbblet senaste veckorna tror jag att de flesta här är överens om att relationen till öst är viktig att reda ut, i relation till MOP men även svensk politik i övrigt.
Citera
2015-01-31, 14:08
  #61086
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Persoren
boboslacke om Sydafrika vet du inget du kan inget men lägger dig i allt. Du snackar bara massa skit.
Sedan 2010 kan man se att du använder dig av samma argumentations taktik när du bemöter någons inlägg som inte passar in i dina åsikter och teorier. Då låter det: ni kommer dragandes med gammal skåpmat, ni googlar fram gamla tidningsartiklar som är oseriösa, ni ljuger osv.
Ingen mer än du kan ha mer fel i detta fall. Jag har aldrig i mitt liv träffat på en större inskränkt och spefull personlighet än vad du representerar. Helt jävla sanslöst och läsa dina kommentarer, du är fullständigt ute och cyklar i detta fall. Du har påstått att jag ljuger, vilket jag anser är oförskämt bedrägligt betteende. Frågan är ber du om ursäkt när fakta presenteras och det visar att du i vanlig ordning haft fel. Ja eller nej? Var vänlig att svara. Om du skäms över att göra det på FB så ta då carisman och kom hit, så kan du få göra det mellan fyra ögon. Jag godtar alltid en ursäkt, trots att personen ifråga har betett sig osedvanligt illa och saknar totalt både normal anständighet ödmjukhet och hyfs. Och jag säger det igen Om Sydafrika vet du inget kan inget men du lägger dig i allt! Och enda anledningen till det är att det stämmer inte överrens med deina egna teorier om Stay försvann.

Tänkte på detta som Den Slacke skrev:

2, Man kan inte knyta något som helst till mordplatsen utan det rör sig oftast om långsökta resonemang utan direkt koppling till mordplatsen som bilbytet där tyskan antyds kunna vara afrikaans fast det ganska enkelt kan konstateras att det inte är så. I detta fall kokat ner till postarens som närmast till mordplatsen påstådda iakttagelser av en person 1 vecka innan mordet. Vad betyder det? Absolut inget. I detta fall kan vi vara ganska säkra på att det från PU:s sida inte är som denne beskriver det. Polisen agerar helt enkelt inte så. Dansken som också påstått sig ha löst mordet på ett helt annat sätt hade också enligt sig själv kontakt med PU, likaså Utredaren. I verkligheten är det så att PU inte ville röra någon av dessa med tång.

Med de svaga bevis och spår som finns från brottsplatsen, kan man ens kräva att det ska gå att knyta GM och medhjälpare till brottsplatsen?
Svaret är ett klart nej!

Med de signalement från vittnesuppgifterna och de två kulorna som fanns dagen efter är det med det som grund, väldigt svårt att knyta någon till gärningen utan MORDVAPNET, KLÄDER med krutrester och ett erkännande av GM med någon form av teknisk bevisnnig som biljetter, hotellkvitto, foton och liknande.

Det är helt omöjligt att få till en övertygande bevisning utan MORDVAPNET.

Tyvärr kan MOP bara fortsätta som en diskussion kring olika hypoteser.

Den officiella utredningen borde arkiveras och läggas ner helt.
Citera
2015-01-31, 14:12
  #61087
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Krokofil
Som andra skrivit i tråden vore det smått unikt att Sovjet skulle infiltrerat länder som USA och Storbritannien men låtit bli eller misslyckats i Sverige. Det behöver forskas mer om Sveriges relation till öst. Tyvärr har vi inga definitiva verk motsvarar Holmströms bok om relationerna västerut. C Andersson och Almgren når en bit på vägen, men kommer inte i mål som Holmström eftersom relationen till öst fortfarande är känsligt.

I vilken grad är KGBs arkiv tillgängliga så som Stasis är/har varit för forskare och journalister? Jag misstänker att jag redan vet svaret men finns många här som är bra mycket kunnigare än undertecknad.

Trots trådkäbblet senaste veckorna tror jag att de flesta här är överens om att relationen till öst är viktig att reda ut, i relation till MOP men även svensk politik i övrigt.

Men det finns inget intresse från statsmakterna att utreda relationerna österut.
Det är bara att se på Stasi-skandalen.

Vänta på hävandet av hemligstämplingarna i ..50 år till?
Citera
2015-01-31, 14:33
  #61088
Medlem
Krokofils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AdmiralCanaris
Men det finns inget intresse från statsmakterna att utreda relationerna österut.
Det är bara att se på Stasi-skandalen.

Vänta på hävandet av hemligstämplingarna i ..50 år till?

Visst är det så. Frågan är hur många generationer bort från de skyldiga man måste komma för att det utreds ordentligt. Jag är inte säker på att Sverige någonsin kommer att ta tag i det här.
Citera
2015-01-31, 16:00
  #61089
Medlem
Admiralen Canaris stämplar ut från denna tråd.

Har varit sjukskriven en tid och haft tid att fördjupa mig i MOP.

Läst Wall:s böcker, HH:s "Olof Palme Är Skjuten", VG:s bok, GrK, Juristkommissionen, GW:s triologi, Jallais "landsförrädaren", Olof Frånstedt 2 böcker om spioner, biografier om OP och mycket information från webben.

Även sett ett otal med youtubefilmer och spelfilmer, tv-serier om OP och Palmemordet.

Det har varit intressant att diskutera olika hypoteser och läsa inläggen i denna tråd.

Nu när jag är på benen igen kommer jag inte ha tid med detta tidsfördriv längre.
Men jag känner också att det ur min horisont finns bättre sätt att spendera tid och energi på än att delta i denna tråd. Det är en slutsats jag kan dra av denna tid. Tåget har lämnat perrongen.

Slutsatser?

Det finns inga hållbara hypoteser.

Ju längre tiden har lidit har mer komplicerade och invecklade hypoteser skapats.
Det finns många som vill dra nytta av denna osäkerhet kring varför Olof Palme mördades.
De vill dra nytta av den för sin politiska agenda, bygga myter kring en ledare och försöka helgonförklara denna ledare och städa upp i ryktesfloran för att beredda väg för det.
Givetvis finns det de som försöker göra motsatsen och förknippa OP med negativa kopplingar.
De värsta är de som slår mynt av allt detta.
Dessa hänsynslösa hyenor med Aschberg och Fylking i främsta ledet får mig att må fysiskt illa.

En annan sak jag reflekterat över är att det blir svårare för nutida privatspanare att göra korrekta bedömningar och analyser för att de av naturliga skäl inte kan förstå tidsandan, hur statsapparaten fungerade 1986, vad Kalla Kriget innebar, hur konformistiskt det svenska samhället var, hur styrd media var, att det fanns en annan hierarki där man inte ifrågasatte högre chefer alls, hur mycket svårare det var att ifrågasätta polisen, hur oskyldigt det civila samhället och landet Sverige var 1986, den svenska traditionen av mörkläggningar för allmänheten när det var något kontroversiellt på gång osv.

Kommer MOP att få sin lösning?

I en rättegång? Nej!
Huvudvittnet är bränt.
Finns ingen teknisk bevisning som håller.
Det är ett krav för ett nytt åtal.
Även om man får revolvern i knät ska den knytas till GM.
Helt omöjligt.

Om GM lagt revolvern på en säker plats med återstående patronerna och gjort ett skrivet erkännande kan allmänheten komma till ro med vetskapen om vem som mördade OP.
Men ingen fälld eftersom man inte åtalar avlidna.

Varför lyckades svensk polismakt inte hitta GM?

Främst var det H.H:s insats som ledde till att mordutredningen gick på grund.
Hur kunde han bli spaningsledare när han redan var länspolismästare?
Svensk rättssäkerhet på en avsågad gren.
Från första stund gjordes ingenting ordentligt.
För liten avspärrning, felaktigt rikslarm, ingen avspärrning av City etc.
Kulorna hittades dagen efter av civila privatpersoner.
Redan då fick jag känslan av att detta kommer inte gå bra.
Jag kommer fortfarande ihåg när jag hörde att civila hittat kulorna dagen efter.
Tänkte "det kan bara inte vara sant, hur kunde polisen missa kulorna, hur?".
Det var rent av pinsamt. Tänkte också på hur medierna utomlands skulle rapportera om det.
"svensk polis missade att hitta kulorna, de hittades av civila dagen efter".
Men HH kan inte belastas för första timmarnas brist på riktigt polisarbete.
Däremot lyckades han köra på grund helt på egen hand längre fram.

Inkompetens inom polismakten är inte att förglömma, ovanan att hantera så pass allvarliga händelser som MOP. Det visar den chock som gick genom hela landet tydligt . Tjejen som säger något liknande "inte i Sverige, det här händer inte i Sverige" i SVT:s nyheter får tala för majoriteten av nationen.

LP:s ovillighet att delta i utredningen och att polismakten inte övertalade henne bidrog säkerligen till att försvåra utredningen. Enligt uppgift vägrade hon lämna ut dagböcker och privata anteckningar som tillhörde OP. Istället för att samarbeta med polisen fullt ut, slog hon igen dörren utan att inse att det skulle få en negativ påverkan på mordutredningen och även på allmänhetens syn på henne som person. Det jag tar med mig från LP är hennes påstående om hur hon är utbildad för att kunna göra professionella observationer även under stress som inte alls stämde och att hon ställde speciella krav inför konfrontationer, gnällde över att hon blivit störd under den första konfrontationen och fått löpa gatlopp i polishuset på Kungsholmen. Sedan att hon plötsligt började minnas ansiktet på GM efter publiceringen av fantomen bilderna.
Hennes utpekande av CP i konfrontationen och i rättegångarna är ett riktigt stort frågetecken.
Varför? Hon hade inte sett GM:s ansikte. Det var inte CP hon såg. Jag vet vad jag har för slutsats.
Hon trodde på polisen och såg det som sin plikt att ljuga. Kanske hennes minnesbilder förändrades och hon trodde på det själv. Mycket troligt.

För framtiden hoppas jag att man inser att en belöning inte kommer hjälpa i en utredning av denna dignitet. Först var det väl 500 000 och sedan 50 miljoner? Vem kom med den snilleblixten? Man bör även utbilda allmänheten om att inte prata med andra om händelsen och inte läsa tidningar och se på TV om man är ett viktigt vittne.

Det som nu finns kvar är bara hypoteser, som lappas och lagas med silvertejp och Karlssons klister, som återanvänds om och om igen och om och om igen samt de hyenor som vill tjäna pengar på detta "murder mystery".

För svensk polis skull var det tur att Anna Lindh-mordet klarades upp.

Tänk att polismästare Nils Henrik Aschan Liljensparre (född: Sivers) lyckades bättre med sin mordutredning när Gustav III sköts den 16 mars 1792.

"säg hej till publiken".



P.S. Bara för det här inlägget kommer det stå på löpsedlarna imorgon ""Palmemordet uppklarat".

P.S.-2 Se till att ha öppna sinnen och förståelse för att deltagarna har olika kunskapsnivå och att respektera varandra oavsett hypoteser så blir den här tråden bättre.
__________________
Senast redigerad av AdmiralCanaris 2015-01-31 kl. 16:34.
Citera
2015-01-31, 16:30
  #61090
Medlem
zorzes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krokofil
Visst är det så. Frågan är hur många generationer bort från de skyldiga man måste komma för att det utreds ordentligt. Jag är inte säker på att Sverige någonsin kommer att ta tag i det här.
En stor fråga är varför Alliansen klubbade igenom fortsatt hemligstämpel på Stasi arkivet.

Birgitta Almgren var tvungen att t.o.m bränna sina anteckningar som hon gjorde vid bokskrivandet.

Bränningen skedde för några veckor sedan.

Om man är forskare och duktig på tyska så kan man få tillgång till arkivet i tyskland.

Som exempelvis Christoph Andersson gjorde. Vill dock minnas att han skrev i boken att man måste ange specifika diarienummer ed.
Citera
2015-01-31, 17:54
  #61091
Medlem
ecu971s avatar
LP besköts för att hon skrek, vad säger det om mördaren?
Citera
2015-01-31, 18:08
  #61092
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Krokofil
Visst är det så. Frågan är hur många generationer bort från de skyldiga man måste komma för att det utreds ordentligt. Jag är inte säker på att Sverige någonsin kommer att ta tag i det här.

Inte myndigheterna med däremot andra som troligen kommer att lägga fram dokument. Journalister kan publicera dokument som inte kan läggas ut idag eftersom den som lämnat den riskerar åtal för brott mot rikets säkerhet men om en journalist får tag på dem anonymt efter det att den som dokumenten kan spåras till avlidit så blir det svårt att komma åt. Då måste det tas tag i.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in