Citat:
Ursprungligen postat av
rawsezx
Polariteten växlar över spolen på en högtalare så det är växelspänning/ström i dess renaste form ut från förstärkaren till högtalaren. Amplituden bestäms av strömstyrkan och ljudfrekvensen är direkt i proportion mot den växlande polaritetens frekvens.
Jordpunkt och dess värde benämt 0V är högst teoretiskt.
Enkelt illustrerat är att man har tre kablar, A, B och C. Mellan A och C så har man en spänning på 10.000 Volt. Mellan B och C så har man en spänning på 9.988 Volt.
Kopplar du sedan in din bilstereo (+) till A och (-) B så kommer din bilstereo att spela musik och fungera precis som om den satt monterad i din bil.
Ordbajs.
Strömriktningen avgör fältriktningen och avgör därför till vilket läge spolen i högtalaren kommer att röra sig i förhållande till utgångsläget då magnetfälten kommer i balans. Signalen från förstärkaren är AC viket betyder att spänningen och strömmen är alternerande (växlande).
I ditt exempel så beskriver du en skillnad i likriktad spänningspotential vilket betyder att strömmen kommer att gå åt ett visst håll och därmed kommer fältriktningen att bli åt ett och samma håll och inte växelvis. Högtalaren kommer att slå åt ett visst håll med en viss amplitud. Till exempel +5mm till +25mm med den pulserande likspänningen som du beskriver.
Hade samma signal haft en växlande polaritet så hade fältriktningen också växlat riktning. Amplituden hade kanske blivit -10mm till +10mm, eller om högtalaren har någon slags bias kanske som exempel -5mm till +15mm vilket egentligen vore en defekt i högtalarens konstruktion. Total slaglängd 20mm i alla exempel.
De som tror att likstöm är det samma som att spänningen/strömmen är samma hela tiden har också missuppfattat vad det handlar pm. DC eller "direct current" avser likriktad spänning/ström och kan ha en pulsation i vilken form som helst. En stabiliserad sådan har däremot samma spänning hela tiden men det är en helt annan topic.
Eller missuppfattade jag dig så att A är 10000V och B är 9988V i ena ytterligheten och i andra så är A 9988V och B 10000V. Strömmen byter riktning (AC) och även spänningens polaritet.
Men om du säger A 10000V och B 9988V +/- 2V så är spänning och ström DC, likriktad och min förklaring funkar för det exemplet eftersom spänningspotentialen till ett ickerelaterat objekt är oväsentiligt.