Citat:
Ursprungligen postat av
Grus-Kalle
Fint och detaljerat inlägg, men ni är inte det enda laget som tappar "sista kvarten". VfB har haft en liknande resa känns det som, även om jag inte har data som backar upp det.
Ett tag sedan kollade jag faktiskt igenom Stuttgarts resultat förra året, och det visade sig att det inte alls var så dramatiskt. Tror dom tappade mindre än tio poäng under hela säsongen på dramatiska slutminuter.
Citat:
Jag är förvånad att solida BL-lag inte har kondition för en hel match och ofta släpper in mål i slutskedet av matchen. Men det du skriver om träningarna i Freiburg får mig att fundera över om det inte snarare är en mental trötthet, än en fysisk?
Jag kan intala mig att lag med kapacitet för mitten av BL har tillräckligt med kondition, för att just det är det som får dem att vinna täta matcher. Är det inte den mentala träningen som saknas? Det går lika bra att träna, men det är andra metoder - ser det inte ut som om Huub Stevens är bättre än sin föregångare på det?
Jag har inget svar att erbjuda, utan ställer bara frågan. Finns ingen anledning att byta ut Streich, men borde han inte fundera över sina metoder? Om man nu tränar mer än både FCB och Werder.
Om man jämför med förra året är din tes fullgod. Förra året sprang laget i genomsnitt 120km per match eller något liknande, när närmsta laget därefter sprang 114km. Nu springer man inte längre i särklass längst, och därför borde man vara ännu piggare på slutet.
Det var framförallt i matchen mot Hoffenheim, tidigt under säsongen när man hade väldigt få poäng, som det mentala märktes något enormt. Man totalägde matchen, men när man petade in det andra målet i 40e minuten började man försvara sig. Och spelade riktigt kasst. Kvitteringen kom i 93e efter ett orimligt rött kort mot Darida. Hertamatchen tre dagar senare knäckte nog de spelare som lyckats vifta av sig Hoffenheimmatchen. Även här ägde man spelet, Herta hade knappt anfall eller avslut. Men vem behöver det när man har Ronny? Sitt andra frisparksmål gjorde han i 96e.
Sedan denna engelska vecka har man alltid sett en osäkerhet i Freiburg vid ledning. Så det är klart att det är mentalt.
Antagligen är Streich prat om fysik ett sätt att ta bort fokus från spelarnas ansvar och prestationer. Det är han bra på, den gode Streich. För jag tror att det var hans avsikt förrförra säsongen, när han gång på gång sa att domarna dömde bort hans kära Freiburg. Då pratade man bara om Streich efter förlust, och inte om laget presterat dåligt.
Eftersom Freiburg har en klar spelidé och ett bra spel, och dessutom i alla delar mår väldigt bra när en så omtänksam person som Streich är tränare, vore det dumt att sparka honom. Och väldigt ofreiburgaktigt. Men något behöver man nog göra åt trenden att släppa in mål i sista minut.
Ewru: Den läxan har jag redan fått när Mike Hanke skrev på för Freiburg. Nej, även om Petersen själv säger att hans uppgift är att sätta in bollarna är det inte just han som jag förväntar mig ska prestera. Det hänger på de som har givna platser i startelvan. Däremot hoppas jag att Petersen kan komma tillbaka till bättre form, och prestera bättre än Freis, som förutom att ha hjälpt till defensivt inte presterat något under säsongen, varken mål eller målpass såvitt jag vet.
Med Petersen har Freiburg en bra variation på anfallet. En avslutare i boxen (Petersen), en fult viljespelande halvback (Guede), en så snabb anfallare att backarna ofta drar i nödbromsen (Philipp), och en allrounder (Mike Frantz). Någon av dessa fyra spelar bredvid Mehmedi, och det är ett anfall jag är nöjd med.