Citat:
Ursprungligen postat av
Thurizas-09
Visst finns det poänger i dina resonemang, men exempelvis baseballigan var ju knappast några duvungar innan mordet. Ligan upplöstes ju som bekant ett par år innan.
Att vissa utpekade poliser både innan och efter mordet gjort sig skyldiga till grova brott är klarlagt. Det gör dem inte skyldiga till mordet på Olof Palme per automatik, därvid är vi överens.
Däremot invänder jag mot resonemanget att anklagelserna mot dem skulle föranlett deras efterföljande illgärningar, som exempelvis hustrumord med mera. Bror Perä kan vara ett undantag då han tog livet av sig i samband med att han skulle förhöras, trots att han tillsynes hade fullgott alibi.
Så visst kan oskyldigt utpekade ta illa vid sig, helt klart är det bland det värsta som finns en människa kan drabbas av. Tycker personligen att personer allt för lättvindigt utpekats i denna soppa. Och när det ger personliga konsekvenser för vederbörande är det rent av osmakligt. Bror Perä nämnde jag. Avsan är det många som är övertygade är mördaren trots att de finska flickornas uppgifter till och med motsäger att gymkillen ens överhuvudtaget skulle vara polis.
Men att diskutera enskilda polisers handlande innan och efter mordet tycker jag inte är förtal, så länge de inte direkt utpekas. Polisens agerande kring mordet måste få granskas, oavsett om enskilda inom kåren medverkade till mordet eller ej. Att några kan benämnas som "hobbynazister" håller jag med om. Oredsson tvivlar jag på att någonsin skulle ställt sig på en judisk kyrkogård och heilat, till skillnad från Östling.
Utgår vi från att skiten är mörklagd återkommer då frågan varför än i denna dag det skulle mörkläggas om några svettiga piketpoliser mördade Olof Palme. Möjligen var de hantlangare i någon mening, men det känns ändå absurt. Hederliga poliser hade väl aldrig accepterat att ett litet gäng inom den egna kåren utförde mordet och sedan mörklade det?
Motivet måste vara allvarligare för nationen då som nu.
I det stora hela tycker jag vi är överens om det mesta.
Självklart tycker jag polisen ska granskas. De ska följa lagen BÄTTRE än vad vi andra gör.
Det är när forummedlemmar eller privatspanare kokar ihop en soppa på rena fantasier för att de hittat någon polis som liknar någon från ett vittnesmål som helt klart inte stämmer med sanningen och presenterar det som bevis på att de hittat är mördaren eller att personen ingår i en mordkonspiration. Det blir för mycket chemtrail över det hela.
Sedan höll du till viss del med om att en del pekats ut som nazister av värsta sorten på alldeles för vaga indicier. Det är också en sak jag reagerat på i denna tråd, har du ägt en SS-hjälm så är det 100% bevis på att du är delaktig i ett internationellt nazimördarkommando som det låter på en del forumdeltagare. Många foliehattar tar upp en fjäder från marken och gör en hel jävla strutsfarm utifrån den fjädern.
Det blir väldigt tröttsamt med foliehattar och Kalle Blomkvistare som har hittat en lucka på 30 sekunder i LAC-bandet och utifrån det anser sig ha bevis för en total konspiration som inbegripit SÄPO, Marinens officerskår, CIA och Baseball-ligan. Det är som att ifrågasätta månlandningen ungefär.
Baseballkepsarna hade absolut inget med MOP att göra.
AA hade absolut inget med MOP att göra.
CP hade absolut inget med MOP att göra.
VG hade absolut inget med MOP att göra.
SÄPO hade absolut inget med MOP att göra.
Du nämner att motivet måste ha varit större.
Jag börjar mer och mer luta mot en ensam GM eller 2-3 stycken som redan innan var fientligt inställda till SAP och OP och som påverkades ytterligare av "palmehatet" och tog det ett steg längre.
Eller som ville hämnas för något OP gjort, tex terroriststämpeln och kommunarresten av PKK, utvisningen av RAF. Jag tycker fortfarande att ett stort mysterium är den/de som ringde och ringde tills någon på svenska ambassaden svarade och sa att det var RAF som utfört mordet. Om det inte var RAF, vem ville mörka och sätta polisen på spåret mot dem? Vem visste om detta MOP så tidigt på natten och kom på att ringa till svenska ambassaden. Märkligt. Det är en mycket intressant frågeställning. Eller hardcore ANC-motståndare?
Vem kan ha haft motiv? Tänk på lasermannen och den där andra muppen i Malmö vad han nu heter eller Anders Behring-Breivik? De befann sig i samhällets skuggsida och blev påverkade av opinionen och fick en chans att känna sig betydelsefulla genom sina dåd.
Tror på någon som passar in på den profilen av GM. Skulle förklara mycket.
Jag har mer och mer börjat tro på det.