Citat:
Ursprungligen postat av
Dr.Felixius
Nämn ett krig som inte varit smutsigt? Första Världskriget? Vietnam? Irak?
Nu handlade det om soldater som luras kriga mot sitt brodersfolk, inte ens i de krig du nämner har man sett något så sjukt.
Citat:
Han är förhindrad att öppet stöda separatisterna, men han måste ändå göra det givet Rysslands säkerhetspolitiska intressen.
Det är bara en tidsfråga tills han erkänner så som hände på Krim. Att han är den som planerat, beordrat, finansierat och vägrar ge upp den fascistiska planen är allmänt känt, som på Krim.
Citat:
Soldaterna som dör betraktas som hjältar i Ryssland,
Nej de ses inte som hjältar dessa ryska soldater som dör som fascistiska anfallsstyrkor under flagg av sådana nazister som Gubarev och högerextrema som Putin och Zhirinovskij.
Citat:
men kan aldrig officiellt erkännas. Tragiskt? På sätt och vis
Uppenbarligen tycker inte fascisten Putin att det är speciellt tragiskt, han har mycket blod på sina händer sedan tidigare och kan offra många ryssar för sin sjuka nationalistiska strävan. Folket i Ryssland får lida för Putins angrepp på brodersfolket, landet drivs mot sammanbrott på grund av de ryska högerextremisternas mål att driva Europa 200 år tillbaka där de ryska fascisterna gör anspråk på flera demokratiska länder som tidigare det fascistiska Sovjetunionen ockuperat.
Citat:
Ursprungligen postat av pobedarov
Om Putin då hade börjat gråta och komma med krigsförklaringar så hade jag bara sagt;
- DU HADE JU INGEN TRUPP I UKRAINA!
Eftersom Putin brukar ringa eller skicka brev och be om vapenvila som ett taktiskt drag så fort det dör en massa ryska soldater så är alla, inklusive USAs President, helt på det klara med vem som ligger bakom. Det är bara i rysk media som de fortfarande ljuger sig blå.