2015-01-18, 09:56
  #60397
Medlem
Felpost
Citera
2015-01-18, 11:33
  #60398
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Persoren
Nej, men jag kände bara till det i stora drag. Och skriver också TROR och då manar det alltid någon att ta fram exakta uppgifter, vilket är positivt.

Ge dig persören... du är avklädd... men då byter du vilkel istället för att bemöta. Snälla sluta bomba tråden med nya alias och infantila insinuationer i avsaknad av fakta kring hjärtinfarkter och sydafrikanska motivbilder som du hämtar från sådant som redan är postat och behandlat som du googlar fram. Du förlorar bara på det!

Det finns ingen som helst trovärdighet hos dig själv i de gamla skrönor du försöker väcka och alla har nog förstått det nu men i gammal god stil maler du på med googlade lååånga nonsenseinlägg om saker låångt från mordet och mordplatsen.

Lyckades inte Hasselbom och hans kollegor 2001-2003 så kommer varken travhästuppfödare eller du att lyckas. Inte heller Anders Leopold Elmgren för idag annat än en monolog i frågan. Hans tidigare kampanj misslyckades också. Samma tvivelaktiga källor i repris och mycket insinuationer och antaganden men lite substans.

Det enda vi lär oss om mordet är hur och när och av vilka desinformation sätts in och att inga offentliga personer längre ser det som nyttigt att driva det.

Skall vi göra en kvalificerad gissning att Hasselboms exil på Cypern för DI:s räkning kring tiden för Palmemordet satte honom i kontakt med Contramedarbetaren och den WACL aktive Bertil mitt i de kretsar som kommer i fokus när det gäller polis-, militär-, palmehatar- och landsförrädarspår. Kontakter där hela källan till hans Sydafrika spår finns. Det kallar jag tillfälligheter

Med andra ord finner vi att det finns Palmehatare med underrättelsebakgrund i kärnan av kampanjerna mot Palme och med omfattande kontakter både där, in i politiken, internationellt och i extrema palmehatarkretsar som engagerade sig från start med desinformation och villospår och vars teser sprids återigen nya vägar särskilt där det hettar till i debatten med intresse för de kretsar som spridit desinformationen där det finns en hel del kött på benen.

Proviniensen är tydlig här.

Varför är Palmes fiender så aktiva att "lösa" mordet från start, Holmer som blev flyttad till sidan från jobbet som Säpochef, Ebbe som hamnade i kylan utanför politiken på Palmes order, Donald F, Lennart Håård mfl mfl och varför aktiveras deras spår nu när det går sakta men säkert framåt?
__________________
Senast redigerad av boboslacke 2015-01-18 kl. 11:40.
Citera
2015-01-18, 11:43
  #60399
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PeoFallmo
Det som är galet med att ta upp polispåret som huvudtes är att dess motståndare direkt anser att HELA polisväsendet, militären och underättelsen gemensamt och i samförstånd genomfört MOP. Så är ju naturligtvis inte fallet. I valet 85 fick sossarna 44,5 % av rösterna, vilket avspeglas säkert även i de nämnda organisationerna.

MEN....

Det jag tror och anser är att några personer med "Rikets säkerhet" som uppgift har tagit denna syssla på mer allvar än de flesta andra gjorde. De har haft tillgång till allt som underättelsevärlden har kunnat erbjuda och vänt det emot sin egen statsminister. Iom detta är de också skyddade på så sätt att Sveriges anseende ut i världen och Sveriges samarbete med NATO är mer värt att värna om än att sanningen om andra länders underättelseorgans, direkt eller indirekta, inblandning i ett annat land.

Om det är så, så lyckades de väl.
SAP och IC drog rodret tillbaka till mittenfållan från OP:s kraftiga vänstersväng och naiva ideér om kärnvapenfriazoner och att Sverige skulle kunna vara ett 100% neutralt land i frontlinjen mellan öst och väst. OP gick ju med sina naiva ideér Sovjetblockets ärenden. Medvetet eller omedvetet.

Jag tillhör dem som ansåg att Sverige inte var en riktig demokrati 1986, med ett så högt skattetryck vallade du in svenskarna i SAP:s valfålla för att få mer bidrag, mer lön, mer MBL, mer semester etc.
45% i valet, ja för de 45%:en trodde på mer allt åt alla och att farbror staten ordnar allt åt oss och vi inte själva ska behöva anstränga oss. Det fungerade så länge Svenska företag kunde exportera tack vare devalveringar och hade sin exportfördel, och för att nationen Sverige slapp undan WW-I och WW-II, och staten kunde mjölka företagen. Men moraliskt förlorade nationen oerhört mycket under WW-I och II.

Frågan är då vilka som utförde det och vilka som såg åt andra hållet?
Skulle det stämma att det var någon nationell konspiration mot kommunism och socialism som ville sätta stopp för DDR-iseringen av nationen Sverige är det för mig inte direkt chockerande.
OP ägnade sig åt att DDR-isera Sverige. Det fanns ingen oberoende etermedia i Sverige 1986, SAP motarbetade parabol-TV, fri radio och TV, de motarbetade privatiseringen av Televerket och försökte med löntagarfonder förstatliga Sveriges näringsliv.

Men jag tror inte på någon inom polis eller Säpo eller AGAG.
Det är foliehattsteorier.

Däremot är det mest logiska om man tror på en "högerkonspiration" är att någon i Sveriges näringslivstopp anlitade någon för att ta bort socialiseringsivraren och naiva fredsduvan OP.

Och det utan att koppla in polis, SÄPO, AGAG eller någon jönsig Barbro-grupp.
Jag blir så trött, frusterad men samtidigt småler jag åt foliehattskonspirationer om baseball-ligan, barbro, agag, säpo m.fl. Lite Kalle Blomkvist och Ture Sventon-aktigt.
Om man tror på dem visar man bara på hur dåligt insatt man är om polisväsendet och säpo, det är det enda man bevisar, ingenting annat. Sin totala okunskap och förmåga att tro på pojkboksfantasier.
Ni som tror på dessa konspirationer måste ha älskat "fem böckerna" som små.

Nej, uppdragsgivaren la upp pengar på bordet, beställningsjobb.
GM köpte sedan nödvändig informationen som behövdes och gjorde sitt jobb och fick sin lön.
Helt vattentätt. Sverige styrdes bort från sin DDR-isering och mörkröda utrikespolitik.

Vad är det som säger att det inte var en friåkare på vänsterkanten som anlitades?
De flesta grövre våldsdåden utfördes av vänsterextremister vid denna tid, då som nu.
För 2 000 000 $ kan nog någon friåkare som tröttnat på kommunistklyschorna se en möjlighet till ett nytt liv.
__________________
Senast redigerad av AdmiralCanaris 2015-01-18 kl. 11:47.
Citera
2015-01-18, 11:58
  #60400
Medlem
ejdars avatar
Kommissarie Lars Christiansson
Citat:
Ursprungligen postat av Persoren
Du får ta det som du vill. Han tyckte det var intressant när jag frågade om det var Ok och höra vad folket på flashback tycker om Sydafrikaspåret. Jag hade vid det läget inte haft konto på tre år. Och jag hade heller inte de kunskaperna om Sydafrika som jag har idag. Jag har följt Lepold Report och som haft en hel del idéer om vem som sänkte Palme. Men till slut har också han glidit över till Sydafrika mer och mer som den troliga gärningsmannen vad jag har lagt märke till. Förut var han mer inne på Winbergs teorier om den.sk 33 åringen, i alla fall fick jag den uppfattningen .
Det är väl tur att man har olika åsikter annars blir det ju ingen diskussion. Nu skiter vi i det och inga bad feelings och personangrepp, det leder ingen vart. För fram det du tror på så kan jag argumentera för det som jag tror på utan personliga angrepp. Det är ju ändå resultatet i sista änden som räknas. Givetvis bygger F:s bok inte enbart som Hasselbohm som källa. Men han är väl en källa bland mångs andra och de intervjuer han gjort själv för att sammanställa kunskap. Som det går till när man skriver en faktabok inom ett visst ämne. Jag har en fråga som du kanske kan svara på.
Du som besitter en hel del kunskaper om och omkring Palmemordet. Vet du hur många det är som har dött i hjärtinfarkt i kölvattnet med viss koppling till Palmemordet. Jag vet två. Den ena personen är författaren Stig Larsson som enbart var 50 år. Den andra är tidigare Säpochefen Klas Bergstrand. Han satt även med som observatör i Palmerummet för Justitiedepartementet. Vet du någon mer?
Citera
2015-01-18, 12:02
  #60401
Medlem

Tja jag har kokat ner din argumentation lite grand för att se essensen i den!

Om dig själv och dina ståndpunkter! Man frågar sig varför du med dessa åsikter engagerar dig att hitta Palmes mördare?

Citat:
Jag tillhör dem som ansåg att Sverige inte var en riktig demokrati 1986, med ett så högt skattetryck vallade du in svenskarna i SAP:s valfålla för att få mer bidrag, mer lön, mer MBL, mer semester etc.

Ditt bemötande av andra teorier:

Citat:
Lite Kalle Blomkvist och Ture Sventon-aktigt.
pojkboksfantasier
Ni som tror på dessa konspirationer måste ha älskat "fem böckerna" som små.
friåkare på vänsterkanten
foliehattskonspirationer
Det är foliehattsteorier.
Men jag tror inte på

Floskler och nedsättande invektiv men inte ett enda argument i sak. Ganska svårt att bemöta någon som bara tramsar och går till personangrepp med nedsättande epitet och som aldrig diskuterar med fakta eller sakargument.

Du tror inte på det som ett antal olika initierade källor och författare kommit fram till som omfattar människor med samma världsbild som du. Vad du tror är inget argument.
__________________
Senast redigerad av boboslacke 2015-01-18 kl. 12:05.
Citera
2015-01-18, 12:06
  #60402
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Ge dig persören... du är avklädd... men då byter du vilkel istället för att bemöta. Snälla sluta bomba tråden med nya alias och infantila insinuationer i avsaknad av fakta kring hjärtinfarkter och sydafrikanska motivbilder som du hämtar från sådant som redan är postat och behandlat som du googlar fram. Du förlorar bara på det!

Det finns ingen som helst trovärdighet hos dig själv i de gamla skrönor du försöker väcka och alla har nog förstått det nu men i gammal god stil maler du på med googlade lååånga nonsenseinlägg om saker låångt från mordet och mordplatsen.

Lyckades inte Hasselbom och hans kollegor 2001-2003 så kommer varken travhästuppfödare eller du att lyckas. Inte heller Anders Leopold Elmgren för idag annat än en monolog i frågan. Hans tidigare kampanj misslyckades också. Samma tvivelaktiga källor i repris och mycket insinuationer och antaganden men lite substans.

Det enda vi lär oss om mordet är hur och när och av vilka desinformation sätts in och att inga offentliga personer längre ser det som nyttigt att driva det.

Skall vi göra en kvalificerad gissning att Hasselboms exil på Cypern för DI:s räkning kring tiden för Palmemordet satte honom i kontakt med Contramedarbetaren och den WACL aktive Bertil mitt i de kretsar som kommer i fokus när det gäller polis-, militär-, palmehatar- och landsförrädarspår. Kontakter där hela källan till hans Sydafrika spår finns. Det kallar jag tillfälligheter

Med andra ord finner vi att det finns Palmehatare med underrättelsebakgrund i kärnan av kampanjerna mot Palme och med omfattande kontakter både där, in i politiken, internationellt och i extrema palmehatarkretsar som engagerade sig från start med desinformation och villospår och vars teser sprids återigen nya vägar särskilt där det hettar till i debatten med intresse för de kretsar som spridit desinformationen där det finns en hel del kött på benen.

Proviniensen är tydlig här.

Varför är Palmes fiender så aktiva att "lösa" mordet från start, Holmer som blev flyttad till sidan från jobbet som Säpochef, Ebbe som hamnade i kylan utanför politiken på Palmes order, Donald F, Lennart Håård mfl mfl och varför aktiveras deras spår nu när det går sakta men säkert framåt?
Varför diskuterar du inte sakfrågan i de argument jag framför som pekar på sydafrikanska apartheidregimens inblandning i mordet på Olof Palme?
Citera
2015-01-18, 12:15
  #60403
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Tja jag har kokat ner din argumentation lite grand för att se essensen i den!

Om dig själv och dina ståndpunkter! Man frågar sig varför du med dessa åsikter engagerar dig att hitta Palmes mördare?



Ditt bemötande av andra teorier:



Floskler och nedsättande invektiv men inte ett enda argument i sak. Ganska svårt att bemöta någon som bara tramsar och går till personangrepp med nedsättande epitet och som aldrig diskuterar med fakta eller sakargument.

Du tror inte på det som ett antal olika initierade källor och författare kommit fram till som omfattar människor med samma världsbild som du. Vad du tror är inget argument.

Jag förstår inte vad du talar om? Varför diskuterar du inte sakfrågan och bemöter med vettiga argument det som jag framför som pekar på Sydafrikanska apartheidregimens inblandning i mordet på Olof Palme. Det är väl mordet på Olof Palme som ska diskuteras, argument och fakta som pekar på vem som låg bakom mordet på Olof Palme. Jag gör det för att det är mitt intresse och intresserad av händelsen.
Citera
2015-01-18, 12:21
  #60404
Medlem
Tillbaka till topic mina herrar:

Vad talar för respektive emot Anders Jallais landsförädarspår?
Citera
2015-01-18, 12:33
  #60405
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Persoren
Varför diskuterar du inte sakfrågan i de argument jag framför som pekar på sydafrikanska apartheidregimens inblandning i mordet på Olof Palme?

Jaha den där grejen att vända fråga istället för att svara känner vi igen.

Jag kunde snabbt visa på källorna till dina uppgifter som du hänvisar till som kända desinformatörer i flera led bakåt ända till de kretsar som är huvudmisstänkta idag.

Detta är uppgifter som granskats och förkastas flera gånger tidigare. Hasselbom hade ingen framgång trots tillgång till media och likasinnade inom media som understödde på ett sätt som ingen annan förutom PU haft och han gav upp.

Leopold som tidigare drivt två andra scenarion. VG och Sydamerikanska hitmen drog sig undan från alla andra sk Privatspanare och offentlig debatt i samband med att han vände till sydafrikaspår för att han inte kunde hantera sakargumenten kring hans källor eller oförmågan att föra denna vare sig till mörkläggning eller till mordplatsen.

Att upprepa samma saker efter att ha googlat dessa säger absolut ingenting. Det fanns många både inom och utom landet som hade anledning att ogilla Palmes politik och som bedrev verksamhet mot denna när det gällde både inrikes och utrikespolitik men det är inget bevis för att någon av dem kan kopplas till mordet och omtugg av det fyller inget syfte.

Idag kan tre saker leda oss mot sanningen.

1, Analys av händelserna kring mordet och mordplatsen.
2, Analys av varifrån krafterna som mörklagt och som sprider villospår kommer ifrån i detalj genom Öppna källor och forskning.
3, Insideavslöjanden som från t ex Gamla Säpochefer och insiders i kretsar kring aktuella spår.

Det enda du bidrar med där är ofrivilligt under punkt 2 där vi fick anledning att göra lite klarlägganden.

Lågvattenmärket är når du hemfaller till insinuationer att hjärtinfarkter skulle vara foul play när det är den vanligaste dödsorsaken.
Citera
2015-01-18, 12:42
  #60406
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Jaha den där grejen att vända fråga istället för att svara känner vi igen.

Jag kunde snabbt visa på källorna till dina uppgifter som du hänvisar till som kända desinformatörer i flera led bakåt ända till de kretsar som är huvudmisstänkta idag.

Detta är uppgifter som granskats och förkastas flera gånger tidigare. Hasselbom hade ingen framgång trots tillgång till media och likasinnade inom media som understödde på ett sätt som ingen annan förutom PU haft och han gav upp.

Leopold som tidigare drivt två andra scenarion. VG och Sydamerikanska hitmen drog sig undan från alla andra sk Privatspanare och offentlig debatt i samband med att han vände till sydafrikaspår för att han inte kunde hantera sakargumenten kring hans källor eller oförmågan att föra denna vare sig till mörkläggning eller till mordplatsen.

Att upprepa samma saker efter att ha googlat dessa säger absolut ingenting. Det fanns många både inom och utom landet som hade anledning att ogilla Palmes politik och som bedrev verksamhet mot denna när det gällde både inrikes och utrikespolitik men det är inget bevis för att någon av dem kan kopplas till mordet och omtugg av det fyller inget syfte.

Idag kan tre saker leda oss mot sanningen.

1, Analys av händelserna kring mordet och mordplatsen.
2, Analys av varifrån krafterna som mörklagt och som sprider villospår kommer ifrån i detalj genom Öppna källor och forskning.
3, Insideavslöjanden som från t ex Gamla Säpochefer och insiders i kretsar kring aktuella spår.

Det enda du bidrar med där är ofrivilligt under punkt 2 där vi fick anledning att göra lite klarlägganden.

Lågvattenmärket är når du hemfaller till insinuationer att hjärtinfarkter skulle vara foul play när det är den vanligaste dödsorsaken.
Alla möjliga teorier och spår måste väl få diskuteras eller? Det är väl ingen som har monopol på vilka teorier och spår som ska diskuteras i denna tråd eller?

On topic: Något nytt om Dan klöfverskjöld?
Citera
2015-01-18, 12:42
  #60407
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hugo.Jansson
Tillbaka till topic mina herrar:

Vad talar för respektive emot Anders Jallais landsförädarspår?


Landförrädarspåret bygger i grunden på direkta uppgifter inifrån underrättelsekretsar nära en sådan konspiration.

Det har också funnits med i bilden hela tiden men är inte behandlar fullt ut av PU.

Det kan stämma väl med både detaljer från mordplatsen och vittnesmål, hur mordet hanterades och av vilka , de krafter som uppenbart velat sprida och i viss mån sprider desinformation även om varje detalj inte är fullständigt klarlagd när det gäller rollfördelningen. Helhet och detaljer "gifter sig" som i inget annat spår.

Många tunga personer med djupa insikter i de hemliga tjänsterna, i Palmemordet och i de grupperingar som utpekas ansluter sig till uppgifterna idag.

Kretsar med koppling till de som kan tänkas utpekade har bedrivit och bedriver smutsiga kampanjer mot spåret.
Citera
2015-01-18, 12:51
  #60408
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Landförrädarspåret bygger i grunden på direkta uppgifter inifrån underrättelsekretsar nära en sådan konspiration.
Norrköpingsmötet? KG Bäcks uppgiftslämnare? Frånstedt?

Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Det har också funnits med i bilden hela tiden men är inte behandlar fullt ut av PU.
Hur menar du?

Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Det kan stämma väl med både detaljer från mordplatsen och vittnesmål, hur mordet hanterades och av vilka , de krafter som uppenbart velat sprida och i viss mån sprider desinformation även om varje detalj inte är fullständigt klarlagd när det gäller rollfördelningen. Helhet och detaljer "gifter sig" som i inget annat spår.
Hur menar du? Finns väl inga vittnesuppgifter från brottsplatsen som tyder på ett landsförädrarspår eller?

Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Många tunga personer med djupa insikter i de hemliga tjänsterna, i Palmemordet och i de grupperingar som utpekas ansluter sig till uppgifterna idag.
Frånstedt? Jallai? Leif GW Persson?

Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Kretsar med koppling till de som kan tänkas utpekade har bedrivit och bedriver smutsiga kampanjer mot spåret.
Hur menar du? Något du kan belägga med verifierbara källor?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in