Citat:
Det var lätt att förutspå. Det första som "den nya regeringen" gjorde, var att diskriminera ryska språket. Hur dum kan man vara, liksom?
Citat:
Ok, det är kanske Högra Sektorns fel. Men varför då även utredningen haltar?
Högra Sektorns ligistdåd på olika håll är självfallet inget som kan försvaras, och det är ju tragiskt att större delen av poliskåren i östra Ukraina deserterade när den hade behövt ingripa för att förhindra våld o sammanstötningar mellan pro-ryssar o pro-ukrainare, som i Odessa, och mängder av andra städer.
Citat:
Yanukovych var inte ensam, Ukraina var lika korrumperad, innan han tillträde. Om vem satt i regeringen då, samma politiker, eller?
Citat:
Man hoppades att väst skulle döma Kievs bombningar. Skulle Ryssland veta att väst blunda för det, skulle han ingripa. Nu är det inte möjligt att agera skottfri som i Krim. Så ja, man kan säga att Ryssland fegar ur
Jag förstod inte svaret varför Putin inte räddar resterande östra Ukraina från terrorism, likt Krim o Donbas? Är det inte orättvist? Eller sviker modet?
Sedan förvränger du mitt svar till Chrillothekid, som påstod att på ena sidan var armé som inte dödar civila (som ryska armén i Krim) och andra sidan terroristerna. Min poäng var att Ryssland lyckades i Krim, eftersom man hade stöd hos befolkningen. Och just därför misslyckades Kiev i östra Ukraina - avsaknad av stöd, ja. Precis som separatisterna inte har stöd för att angripa. Just nu vill befolkningen ha fred, oavsett vem som är kapabel att upprätthålla den. Det rimligaste och enklaste skulle bli, om antingen Kiev eller Moskva lät republikerna bli, men ingen har råd med det. Putin kan inte stänga gränsen för frivilliga, precis som Sverige inte kunde göra det under vinterkriget – av moraliska skäl. Om Poroshenko ger upp, blir det en början på Ukrainas död. Nu pågår det survival game.