Citat:
Ursprungligen postat av
ninjutsu
Ungefär 30% av kvinnorna i åldersgruppen 30-39 är överviktiga, alltså ett BMI över 25. Av kvinnor i åldersgruppen 40-49 så är ungefär 40-45% överviktiga. Det innebär att av de kvinnor som diskuteras i tråden så kommer 55-70% av kvinnorna att vara normalviktiga eller underviktiga. Det är alltså inte "normalt" med 10-15kg övervikt, det är mer normalt att inte vara överviktig.
Du kan inte gå efter BMI därför att det säger ingenting om hur fördelningen av muskler/fett. Här är belägg för det,
a)
Medel-kvinnan i Sverige är 166.8 cm och 64.7 kg.
Citat:
Så långa och tunga är vi
Medellängd: Kvinnor 166,8 cm, män 181,5 cm
Medelvikt: Kvinnor 64,7 kg, män 80,6 kg
Jag är 166 cm/53 kg.
b)
Här är en studie som säger samma sak,
Citat:
Över hälften av flickorna och kvinnorna med normalt BMI i den här studien hade en kroppsfettnivå på över 33 %. De klassas alltså som feta.
Enligt data från norska folkhälsoinstitutet är ungefär 40 % av kvinnorna i 30 års ålder överviktiga enligt BMI i Norge medan 58 % är normalviktiga (2). Om vi skulle anta att kontrollgruppen i den här studien representerar alla flickor och kvinnor mellan 13-39 år i Norge så innebär det att de korrekta siffrorna för feta i Norge troligen ligger någonstans kring 68 %.
du kan se att ungefär 70% av kvinnorna är feta räknat på kropps-fett.
Citat:
Ursprungligen postat av
ninjutsu
Ja, det menar jag. Dessa kvinnor är i behov av bekräftelse då de inte får någon i verkliga livet. Om det då dyker upp ett projekt där "normala kvinnor" ska skicka in bilder så kommer tjockisarna vara de första att kapa hela projektet. Samma sak med judiskt-finansierade TV-program, de kommer lägga fram en bild av att gemene kvinna är en tjockis så att fler européer ska känna att de duger och på så sätt bli än mer förslappade. Du vet, man "behöver" ju inte vara smal, sund eller vältränad, man "duger som man är". Helt samhällsförstörande.
Tror du att en kvinna som är fet vill skämma ut sig offentligt? Nej. Det är kvinnor som är average eller above average som skickar in sina bilder/deltar i tv-program för de behöver inte skämmas för de vet att de är bättre än 50% av kvinnorna.
Citat:
Ursprungligen postat av
ninjutsu
Jag antar att feta kvinnor inte går ut öht, förutom när de besöker ditt gym?
1) Feta kvinnor går inte till mitt gym. Det är kvinnor som är average eller över average som går dit. Samma sak med stranden/simhallen, samma sak med att bära vissa kläder, etc. Du märker aldrig feta kvinnor för de håller sig undan.
2) Det här är att vara fet enligt kvinnors standard,
http://thebellyproject.files.wordpress.com/2012/10/belly11.jpg därför är det här,
http://www.imagefap.com/photo/875080383/?pgid=&gid=4348940&page=0 en bra kropp och ingenting att skämmas över (enligt kvinnor). Det här,
http://www.imagefap.com/photo/1417654053/?pgid=&gid=4390863&page=0 är "åh hon är så smal". Hon är nästan foto-modell enligt kvinnors standard.
Citat:
Ursprungligen postat av
ninjutsu
Att dessa kvinnor har lite runt buken är fullt normalt, men de ser inte ut som michelingubbar som du vill få det att framstå. Du kan inte dölja hur mycket fett som helst under kläderna, man ser tydligt vem som är fet på riktigt och inte.
De som ser ut som feta med kläderna på är egentligen smäll-feta med kläderna av. De som ser ut som "normala" är egentligen feta. De som ser ut som smala är egentligen average (enligt mäns standard), de som ser väldigt smala ut på-klädda är egentligen smala cue my pictures,
(FB) Hade ni låtit era flickvänner visat sig nakna på detta sätt? så ser man ut på-klädd om man är normal-viktig. Det här är average kvinnor i samma kläder,
http://4.bp.blogspot.com/-Ximum1zbExU/UCrPjpYPwMI/AAAAAAAABJ8/ETcSfM91WeA/s1600/IMG_9030.jpg
http://bloggojane.files.wordpress.com/2013/01/distressed-denim-skirt.jpg?w=828
http://coolhunt.net/g1albums/los_str_shortdenimskirts/los_str_shortdenimskirts_008.jpg
sätt dem brevid mig, se hur mycket större de är i kläder, de väger minst 10 kilo mer än mig, sannolikt 15. De kommer se ut som de "genomsnittliga 30%" jag länkade. Jag vet för jag känner en kvinna som är 70 kilo så jag vet ungefär hur stort det är med kläder på.
Citat:
Ursprungligen postat av
ninjutsu
Ja där hade du fin kropp, inte helt ovanligt dock för tjejer 15-25. Du får dock in mycket där emellan innan du skulle klassas som en tjockis.
Jag var en 1 av 2 tjejer i min skola som såg ut så i en skola på typ 250 kvinnor. Ja det finns kvinnor som är en steg under mig, men det är ytterligare som mest 5 av 250 kvinnor, så totalt blir det 7 kvinnor, låt oss säga 10 for good measure, det är 10 kvinnor av 250, det är mindre än 5%, som såg ut så när jag gick i skolan. Alla andra är som de genomsnittliga som jag postade. Då talar vi om kvinnor 15-20. Tänk dig hur det ser ut bland MILFs på 35+ när kvinnor har haft 10-15 år att lägga på sig mer fett. Då ser de ut som kvinnorna i how to look good naked.
Citat:
Ursprungligen postat av
ninjutsu
Nej, "de flesta" kommer vara normalviktiga och ligga på ett BMI mellan 19-25.
1) Jag har ett BMI på 19.23. 166 cm/70 kilo ger ett BMI på 25. Så det skiljer 10-15 kilo alltså är den "normala" kvinnan 10-15 kilo överviktig.
2) Titta på kläd-storlekar istället,
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2010/02/19/article-1251983-085DA820000005DC-940_634x339_popup.jpg du kan se att,
- 60% av kvinnorna som shoppar på Debenhams i UK är en UK 12-14-16. De är feta.
- 17% är size 10. De är smala.
- Jag är en size 8.
- Här kan du se hur medel-kvinnan ser ut,
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2071870/The-average-weight-British-woman-comes-shapes.html
Här kan du se att average size för kvinnor i UK är UK 16,
Citat:
The average size for a British woman is a curvy 16
Nearly half of UK women are a dress size 16 or above
Citat:
What do you see when you look at these photographs: four gorgeous, happy, normal women, or four very overweight women whose excess pounds are dangerously unhealthy?
They are all the UK’s average shape – now a curvy size 16 – and represent the new normal.
But we live in an age where ‘average’ means overweight. Some 45 per cent of British women are a dress size 16 or more,
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2013/06/15/article-2342207-1A56D567000005DC-169_634x517.jpg så här ser MILFs ut i verkligheten.
Här kan du se skillnaden i storlek mellan UK 12 och UK 16,
http://www1.evoke.ie/wp-content/uploads/2014/06/article-2655503-1EADDC7C00000578-718_634x8591.jpg?76cdd8
Här kan du se skillnaden mellan size 6-14,
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-453810/Star-style-trial-Can-real-women-wear-celebrity-clothes.html
Tänk på att 25% av kvinnorna i UK är size 18 eller större,
Citat:
25% of British women are size 18 or larger, new research reveals.
http://static.vouchercodes.co.uk/images/blog/3524_fatmodels.jpg
3) Så du kan se att normen bland MILFs är att vara fet.
a) är feta tanter intresserade av sex med yngre män?
b) är yngre män intresserae av sex med feta tanter?