Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne-i-Banan
De trodde då att en röst på alliansen var en röst mot socialism men de blev svikna.
Partiledningarna i samtliga Allianspartier måste nu bytas ut för att återställa förtroendet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Det är väl snarare de som inte vill ha (S)-politik men fortfarande stöder alliansen som vi talar om.

Mja, men röstar man på alliansen och inte vill ha socialist-politik, och blir missnöjd med partiledningarna för att man tycker de går för mycket åt vänster så visar man väl inte i en OU att man vill ha mer vänster.
Det är lite som om en SKP:are skulle ha röstat på högern när det var bråk på 60-talet, och Hermansson drev att man skulle vara demokratiska. I stället bildade de missnöjda, mer Sovjet-trogna KMFL. Eller en amerikansk libertarian skulle rösta fram den mest kommunistiske Demokraten därför att tea party ledningen inte är tillräckligt långt åt höger. Det är extremt kontraproduktivt.
Alternativt får de missnöjda i M se till att komma med på stämman och se till att ledningen får driva rätt frågor. Ledningarna är underställda stämman. (Jag har väl tidigare påmint om att Palme och Fäldt blev tvungna att driva löntagarfonder mot sin vilja). På samma sätt kan ju stämman tvinga M att t ex demokratisera flyktingfrågan. Dvs överlämna finansieringen till väljarna mer direkt. Dvs vi tar emot så många som folket frivilligt betalar för. (I DI idag stod dock att det var KDS som hittills obstruerat i immigrationsfrågan, men att man nu ändrat sig).
Men nu ska vi ju inte diskutera politik här. Dock var det ju i grunden en opinionsfråga.