Till er som frågar om vart den tredje mannen kommer in så finns det ingen tredje man. Man hittade en 18årings legitimation i bilen (tillsammans med de två andras handlingar), men denna kille har alibi då han var i skolan när attentatet begicks.
Citat:
Ursprungligen postat av
Arkiater
Alla här som tvivlar på om de utpekade attentatsmännen är de rätta bör ställa sig frågan varför de, uti det fall de skulle vara oskyldiga, ännu inte har hört av sig till polisen. De misstänka kan omöjligen ha undgått att de är eftersökta över hela Frankrike vid det här laget.
1. De är mördade och ligger nedgrävda.
2. De är i Syrien, vilket attentatsmännen känner till.
3. De var i Syrien, men dog där - varpå attentatsmännen tog deras legitimationer.
4. De vågar inte eller vill inte stiga fram p.g.a. rädsla för polisen eller sympatier som gör att de vill jävlas med polisen.
Den intressanta frågan är hur 18åringens ID hamnade där om det inte är bröderna som gjort detta.
Citat:
Ursprungligen postat av
jugbandblues
den ene verkar ha ett helt klassrum fullt med alibi. så då skulle det vara ett falskt och två riktiga ID-kort, vilket också det skulle vara märkligt. ett scenario är ju att de två övriga ID-korten också är falska och kommer från två döda syrienjihadister. frankrike har väl ett antal sådana
Jag tror att 18åringens ID-kort var äkta då han är släkt med bröderna. Det är inte så långsökt att de skulle kunna stjäla det.