Citat:
Ursprungligen postat av
icefrontier76
Yep, kombinationen av "strejkarna" och DÖ14 verkar vara det som gör att det äntligen "släpper". Jag har personligen sett 3-4 personer i min direkta närhet som aldrig gått att resonera med tidigare "vakna upp" nu.
Jag tror att SD ligger mellan 22 och 25% nu. Jag tror dessutom att man tagit från alla partier. Inte bara alliansen.
Själv tänkte jag inte så mycket på "Barnen från Frostmofjället" till att börja med. Vi som läser alternativmedia är ju vana vid liknande rapporter. Det var faktiskt igår, på en nyårsdagsmiddag med släkten, som jag insåg vidden av att detta rapporteras som det gör i SVT.
Någon nämnde händelsen, närmast som en kul anekdot & en äldre kvinna, offentliganställd av batikhäxetyp, utbrister då helt oväntat -"Vad har då dom här att göra?"- , vilket inte fick något annat är medgivande & sen bytte man samtalsämne för att inte förstöra stämningen.