Citat:
Ursprungligen postat av
Blundetto
Jo, om man känner starkt stöd i opinionen och bland gräsrötterna så gör man bevisligen det. Alternativet hade varit att göra ingenting och då hade sossarnas budget som är nästan lika generösa med invandring gått igenom. SD valde mellan i deras ögon: pest, kolera, tvinga till sig makt. Att alliansen skulle göra upp med S+MP trodde jag inte att de drömde om. SD kommer nog växa ännu mer av det historiska misstaget.
Det förvånar iaf inte mig. Jag har sagt ett flertal gånger innan valet att om det krävs för att sjuklövern ska kunna behålla makten och fortsätta agendan så kommer S och M att samregera. Nu samregerar de inte officiellt men men.
Citat:
Ursprungligen postat av
THCV
Decemberöverenskommelsen var väl:
- Statsministerkandidat kommer alltid väljas om det finns en majoritet bakom
- Budgeten får inte överklagas av oppositionen till minoritetsregeringar.
...
Vad vann alliansen på detta egentligen? Känns som om de kapade allt förhandlingsutrymme de en gång hade?
Alliansen får det de vill, att samma politik fortsätter. Klöverhögen har
samma politik i alla viktiga och avgörande frågor. De turas bara om att regera. Har ingen betydelse vilket av dem som man röstar på, i vilken konstellation som de f.n. sitter i regering o.likn. Det är samma politik.
Citat:
Ursprungligen postat av
frozen
Läste det precis. Äntligen något bra som AB publicerat.
När jag för första gången på mycket länge följde en länk till ABs sida så ja, det
var faktiskt en bra artikel.
Inget ont som inte för något gott med sig, SD kommer att fortsätta växa.