Citat:
Ursprungligen postat av
donthackme
Man röstar inte på en budget eller agenda för ÖKAD invandring när man går till val med en agenda för en 90% minskning av invandringen. Men som sagt, SD väljare har lite svårt med att inse det.
Det har i praktiken ingen betydelse alls om SD röstar på alliansen eller på de rödgröna, eller inte röstar på något av deras budgetförslag, eftersom både alliansen och rödgröna står för en extrem invandringspolitik, och en av dem kommer att vinna budgetomröstningen, oavsett hur SD röstar. Så istället för att återigen bli överkörda av skrattande sjuklöverpolitiker så valde SD att gå till motangrepp, och ge dess något att tänka på. Vilket de fick.
Nu måste Stefan Löfven administrera en alliansbudget, vilket nog höjer Löfvens blodtryck rejält innan han går och lägger sig varje kväll. Detta istället för att han ska lägga sig nöjd och belåten och tycka att allt gått hans väg.
SD kanske inte kan vinna kriget - än. Däremot kan SD numera slå tillbaka, när tillfälle dyker upp. Nu kanske det dröjer innan nästa tillfälle infinner sig. Men räkna med att det blir fler tillfällen. Detta är inte över än. Det här har bara börjat.