2014-12-27, 19:12
  #2185
Medlem
Svenne-i-Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Platin
Vet någon vad detta innebär rent praktiskt. Kan vänstern slänga fram vilken lallarbudget som helst nu?

Tyvärr är det precis så. Det enda glädjande är att V också har förlorat allt inflytande då regeringen får igenom allt utan deras stöd.
Citera
2014-12-27, 19:12
  #2186
Medlem
Ullenobehags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Impossible.M
Man måste ändå se ironin i det hela. Löfven som nästintill alla SD-sympatisörer dumförklarar, lyckades ta kål på alla era förhoppningar om SD vid makten på en och en halv vecka.

Nu måste ni få majoritet för att regera, något som aldrig kommer hända hänseende till att majoriteten av befolkningen i Sverige avskyr SD. Som respons på det blocköverskridande samarbetet skall SD lämna in ett misstroendevotum - ett handlande som belyser deras position som förlorare, äntligen har dessa insett att makten aldrig kommer bli deras.


WOHHHO! En seger för medmänsklighet! Vi är som Reinfeldt uttryckte det, en humanitär stormakt.

Det finns något vackert i att förarga SD-sympatisörer, håller ni inte med?


Du har dock missat en sak och det är verkligheten.


SD ökar varenda val trots att "alla" hatar dom enligt dig? Men hur skulle du tänka efter du blivit utsatt för ett rån av rasistiska somalier eller om din morsa/syster blev våldtagen och förstörd för resten av livet? Det är verkligheten och den försvinner inte.


Så kryp tillbaka in i kommunisternas sköte nu ditt lilla troll
Citera
2014-12-27, 19:12
  #2187
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mangne
Det känns som det blir feltramp hur dom än gör. Om det hade blivit extraval hade SD sett
ut att öka, S såg inte ut att öka tillräckligt för att något skulle ändras.

Fy fan! SD blir ju vinnare hur tusan än de gör. Ja bara hoppas Löfven kan få Sverige på
fötter igen. Kanske SD kan marginaliseras om arbetslösheten sjunker eller så

Ja, det lär inte hända. Gissningsvis kommer vi se fler statliga jobb, högre belåning och högre skatter. Plus lite tokstollar som islamister, miljöbrottslingar och annat pack i regeringen. Frågan är om vänstern kan köra landet i botten på fyra år eller om de behöver ytterligare en mandatperiod. För ner lär det gå...
Citera
2014-12-27, 19:12
  #2188
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Platin
Vet någon vad detta innebär rent praktiskt. Kan vänstern slänga fram vilken lallarbudget som helst nu?

Så vitt jag fattat det behöver de bara stöd från MP och V för sin budget. De övriga partieran kommer att lägga ner sina röster?
Citera
2014-12-27, 19:13
  #2189
Medlem
alcatrazs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av varmluftsballong
Det där dystopiska retoriska mantrat har man ju hört till leda sedan 80-talet.
Alltså större martyrskap och ull-igare offerkofta får man leta efter.


Inte för att jag diggar A-Lööf, men håller med hennes uttalande om att; äntligen kan vi sluta tala om formen och återgå till att prata politik. Sverige mår bara bra av att statsministern får arbetsro.

Skönt att supervalåret är över.

Till skillnad från 80-talet hade vi inte det utanförskap och kriminalitet som vi har nu. Lägg dessutom till att vi inom de närmaste fem åren kommer att ta emot ytterligare en halv miljon flyktingar utan en enda diskussion om hur vi ska skaffa jobb och bostäder till alla. Så borde nog de flesta inse att fattigdom och utanförskapet är att bli permanent tyvärr.
Citera
2014-12-27, 19:13
  #2190
Medlem
Gullegubbens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av salad
När man läser Moderaternas fb sida och kommentarerna så ser det ut som en enorm väljarflykt. Ca två tredjedelar av alla som kommenterar är inte längre moderater. Liknande scenarion upprepar sig på dom andra allianspartiernas fb sidor. Vilken jävla blunder!

Fast man behöver ju inte legitimera sig som moderat, så det är nog snarare sd-väljare som låtsas att de röstade m i förra valet (och inte i förrförra, vilket är mer troligt).
Citera
2014-12-27, 19:13
  #2191
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Buffelo Ball
Extra val är mitt alternativ!

Eller en majoritetsregering baserad på resultatet från september.

Detta med att bilda regeringar baserat på valresultaten klarar man av i nästan alla andra demokratier. Varför ska det vara omöjligt i just Sverige?
Citera
2014-12-27, 19:13
  #2192
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Persetan
Det är du som vägrar inse det uppenbara. Allians och rödgröna kommer alltid att ha betydligt fler röster än SD och idag kom en uppgörelse som båda är nöjda med, om alliansen får fler röster än rödgröna regerar dom som minoritetsregering och får alliansen fler röster än rödgröna kommer dom att regera som minoritetsregering. SD kommer iom dagens uppgörelse inte ha något inflytande oavsett om dom så får 30%.


Alliansen kommer aldrig få fler röster än S och MP.. Just nu är alliansens väljare svikna, de kommer ytterligare att gå folk från M till SD. Så alliansen är död med befintlig uppgörelse, det kommer du få se i opinionsundersökningarna som kommer. När väl resultatet av alliansens uppgörelse trillar in i vår och allra helst 2018 får vi se om de fortfarande ska ligga som en död fisk och flyta med strömmen medan väljarna går till SD. Den här uppgörelsen kommer inte hålla för det är endast alliansen som kommer få betala priset, så SD är långt ifrån körda. Lugn bara
Citera
2014-12-27, 19:14
  #2193
Medlem
Blundettos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArneIII
Ge mig ett alternativ till decemberöverenskommelsen när följande förutsättningar benhårt gäller:

-inget block har majoritet.

-inget samarbete mellan blocken vad gäller budgetar.

-regeringens budget har fallit, statsministern vägrar avgå.

-ingen vill ge Sverigedemokraterna något som helst inflytande vad gäller budgeten.

-landet måste regeras.

Misstroendevotum gentemot den obstinata statsministern och tvinga hen att avgå. Alternativ tala med alla partier som folket har röstat på.
Citera
2014-12-27, 19:14
  #2194
Medlem
Powergirls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flipflap
Är du fascist-rasist-nazist?

Det är till att vända kappan efter vinden och snabbt byta sida. .. Vad fick just dig till att bli invandringsfientlig?

Vad härnäst?
Till skillnad från vissa här är jag varken fascist-rasist eller nazist utan humanist. Dock så ser jag stora bekymmer framför mig i den värld jag lever i och Sverige är en del av den världen tro det eller ej. Bekymret med SD och de partier som kallar sig Sverigepartier är att de är enfrågepartier och med tydliga rasistiska förtecken som inget har att tillföra mer än oreda och hat.
Återigen vi skall tillsammans utan dessa partier eller grupperingar göra det bästa vi kan för både de som är i behov av hjälp och de invandrare som redan finns här. Hur det skall gå till tillhör en annan tråd men det görs bäst utan "hjälp" från Invandrarfientliga partier.
Citera
2014-12-27, 19:14
  #2195
Medlem
lakritcs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Powerfulness
Ni främlingsfientliga anklagar alltid de humanitära krafterna för att vara naiva.. men vem är det som är naiv eghentligen..
Vi som röstar på SD är varken rasister eller främlingsfientliga. Däremot är vi invandrarkritiska, med all rätt. Bedrövligt att Sverige inte kommit längre än att folk inte kan skilja på dessa begrepp.
Citera
2014-12-27, 19:14
  #2196
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
En viktig fråga: Är denna Decemberöverenskommelse signerad och juridiskt bindande? Eller kan man hoppa av om man vill?

Orsaken till frågan är att Alliansen med all sannolikhet kommer att förlora mot de rödgröna i valet 2018 på grund av massivt tapp till SD. Vi kommer ha rödgröna (med V) på 40%, Alliansen på 35% och SD på 25%.
Detta är inte vad Alliansen räknade med i dagens presentation, och speciellt inte Anna Kindberg Batra. I ett sådant läge, är överenskommelsen juridiskt bindande, eller KAN ett eller flera Allianspartier bryta sig ut och regera med stöd av SD?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in