2014-12-27, 13:05
  #1177
Medlem
Hemi57s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swinggail
Värst vad många SD:are som gråter helt plötsligt.

Tror de på allvar att de skulle kunna påverka något med sin vågmästarroll och isåfall vad?

Får hoppas de fortfarande är hos sina mammor nu såhär i juletider
så de kan bli lite ompysslade

..ja DET var ett intelligent inlägg i debatten..
Citera
2014-12-27, 13:05
  #1178
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Sveriges världsunika invandringspolitik är den viktigaste och allt överordnade frågan för gammelpartierna. Sex av gammelpartierna har därför i praktiken bildat en samlingsregering, eftersom MS-Alliansen (+ V) utgör ett enfråge-block.

En mer korrekt beskrivning är väl att alliansen precis som V ingår i Löfvens regeringsunderlag, men fortfarande står utanför regeringen.
Citera
2014-12-27, 13:05
  #1179
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clodius
Jaha.... Och vad skulle vara odemokratiskt i att den största grupperingen tillsätter statsminister? Vill alliansen + SD tillsätta Batra som statsminister går det alldeles utmärkt även med denna överenskommelse. Men det är klart logik har aldrig varit avskumshögerns starka sida...

Det är inte i demokratisk anda när alla partier går ihop på detta sättet. Om du hade någon form av intelligens hade du förstått att det finns miljoner saker en majoritet av partierna skulle kunna göra under en mandatperiod som inte är demokratiska för att det teoretiskt är möjligt.
Citera
2014-12-27, 13:05
  #1180
Medlem
El Capitanos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kirk.Douglas
Som gato12 skrev; läs på lite om statsvetenskap. Och gärna diktaturbegreppet också. Dessutom vem är det som med fascistoida hot kommer att sänka varenda regeringsbudget som inte dansar efter deras pipa? Jo SD! Vem har då fascistoida/diktaturfasoner? Överenskommelse är demokratins fundament inte hotfullhet och hämnd vilket hör hemma i diktaturer.

Fascistoida hot? Demokratins fundament är att riksdagen bestämmer, inte regeringen. Och att en riksdagsmajoritet ligger till grund för demokratiska beslut. Detta har nu ändrats när regeringen kan hitta på precis vad som helst genom sin budget oavsett vad riksdagsmajoriteten säger om detta. Det är vad man har beslutat.

Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Såvitt jag förstått har man inte tänkt ändra riksdagsordningen, vilket är bra. Så någon diktatur har Sverige inte blivit. Däremot finns det nu en uppgörelse mellan partierna som innebär att alliansen precis som V ingår i Löfvens regeringsunderlag, även om det inte sitter i regeringen.

På sikt kommer detta nog att skada alliansen och gynna SD, som - med viss rätt - kommer att framstå som det enda oppositionspartiet.

Det framstod under presskonferensen som att det var ordningen som skulle ändras, men det görs förstås inte i en handvändning - eftersom att man hela tiden pratar om "regelverket". Men om det har förtydligats så är det i så fall positivt om det inte gått fullt så långt.
Citera
2014-12-27, 13:05
  #1181
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Kirk.Douglas
Vem har då fascistoida/diktaturfasoner?

Är det antingen heller? Kan inte både 7klövern och SD vara fascistiska?

Citat:
Ursprungligen postat av Kirk.Douglas
Överenskommelse är demokratins fundament inte hotfullhet och hämnd vilket hör hemma i diktaturer.

Fast...det finns ju inget egenvärde i överenskommelser. Om man kommer överens om att slaveriet (t.ex.) ska fortsätta...ja då är överenskommelsen fel.

Ska man ha en demokrati så måste såklart överenskommelserna tjäna alla, annars finns där fascistiska drag (fascismen handlade ju om att företagen fick politisk makt på bekostnad av "vanliga människor")
Citera
2014-12-27, 13:06
  #1182
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av krokofilen
Wohooo!

SD is out!

Hoppas nu detta leder till att SD splittras. Historiskt har ju partiet av detta slag inte överlevt särskilt länge och brukar försvinna vid första rejäla nedgången.
Är du knäpp eller? Sd kommer tjäna på detta i längden fattar du väl,dom är det ända oppositionsparti nu
Citera
2014-12-27, 13:06
  #1183
Medlem
Clodiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Carlbom
Det är bara början det här. Man får försöka se det ur lite större perspektiv. Det låter säkert skitbra alltihop just nu i dina öron. Vänta bara så ska du få se vad som precis hänt.

2018 står det mellan December-blocket och SD-blocket. Frågan är hur länge SD-blocket är lagligt.
Har du glömt att ta din medicin över julhelgen? DU svar tecknen på paranoia och vanföreställningar. Vi har grundlägsskyddat organisationsfrihet och yttrafrihet i detta landet och valen är demokratiska och hemliga. Denna här uppgörelsen - eller något annat ändrar inte på det!
Citera
2014-12-27, 13:06
  #1184
Moderator
T-80Us avatar
Demokratur var ordet. Vad innebär då det? Stämmer det in på Sverige idag? Let's see...



"Demokratur betecknar ett samhälle som till ytan är, det vill säga nominellt, en demokrati, men som i praktiken saknar en reell och vidare omfattande yttrandefrihet, som saknar en möjlighet för dissiderande politiska grupper att föra sin talan på lika villkor."

Check.


"som saknar ett fullt ut rättssäkert rättsväsende (där lagar och regler tillämpas och appliceras olika beroende på vilket politiskt läger eller annat godtyckligt kollektiv man tillhör)"

Check.


"där man riskerar att bli av med sitt jobb för sina åsikters skull"

Check.


"där man som dissiderande grupp riskerar att bli utsatt för politiskt våld av politiska motståndare (och där staten ser mellan fingrarna med detta)."

Oh yes. Ultra-check.


"Ytterligare ett kännetecken för en demokratur är när lagarna som finns inte efterlevs (av staten själv)."

Check.


Så... Ni som sitter här och dravlar om att det är något slags business as usual... Tja... Ni har faktiskt rätt. Det ÄR business as usual, iaf om man anser att ovanstående är önskvärt.
Citera
2014-12-27, 13:06
  #1185
Medlem
H8erfisternators avatar
Surt för FI som investerat en jäävla massa pengar på reklam för extravalet
Citera
2014-12-27, 13:06
  #1186
Medlem
santos_devilles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Platin
SD gick tidigare ut med att de skulle rösta fram den regering som kunde tänka sig att sänka invandringsnivåerna lite, vilket givetvis inte hände. Bevisligen är det den mest prioriterade frågan för alla partier nu. Den står över sjukvård, skola och jobb.

Konstant har vi fått höra att SD enbart talar om invandring, och det kan till viss del vara sant, men det är de övriga sju riksdagspartierna som nu satt den högst upp på den politiska dagordningen. Ingen annan fråga är uppenbarligen så helig och okränkbar.

Tror ni alliansröstarna känner likadant? Att de kan tänka sig att rösta fram en vänsterregering bara för att hålla uppe invandringsnivåerna? För i praktiken innebär detta att en röst på Alliansen är en röst på de röda, förutsatt att de leder med minsta procentenhet i opinionsmätningarna. Vice versa gäller även det.

Av den här tråden framgår det att många ser den svenska politiken som en fotbollsmatch, främst verkar det vara vänsteranhängare. Jag förstår, ni är känslomänniskor, långsiktighet och pragmatism och sådant tjafs är inte er starka sida.

Skitsnack, invandringspolitik är en ickefråga för partierna för det är något man tar beslut om från år till år beroende på omvärlden och tillväxten här hemma.

Det är SD´s viktigaste fråga och de försöker få upp frågan på dagordningen men det fungerar inte.
Det var ju knappast rasistiskt när den Socialdemokratiska regeringen drev fram ett i stort sätt stopp i invandringen. Men det var heller ingen stor fråga som diskuterades öppet. Det var något som behöves och det drevs igenom.
Citera
2014-12-27, 13:06
  #1187
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av H8erfisternator
Jävligt konstigt att två sidor som har olika åsikter om precis allt har "kommit överens"
Endast så kan välfärdssystemet fortsätta rivas ner och företagen ta över. Kaos ska få komma, och sedan dåligt kamouflerad fascism ta över som svar på kaoset.
Efter dagens historiska händelse står det tydligt: Det är verkligen dags att vakna och ta ställning nu.
Citera
2014-12-27, 13:07
  #1188
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av H8erfisternator
Jävligt konstigt att två sidor som har olika åsikter om precis allt har "kommit överens"
Men man är överens om en viktigaste frågan! Hur ska man annars kunna förstöra Sverige, såsom man planerat?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in