Otroligt kul detta med att experterna förutspådde att SD's "tak" låg på 8%
Sanningen är ju att SD nog är det parti av alla som har allra högst tak, säkert upp mot Socialdemokratins högsta nivåer på 40-50% och ännu högre.
Orsaken är att SD politisk sett är ett mittenparti som kan attrahera breda väljargrupper både ur borgerligheten och socialdemokratin. Vi vet att deras ideer om en stark välfärdsstat, men samtidigt fritt företagsklimat, energipolitik, skolpolitik mm ligger mitt i prick med de allra största väljargrupperna.
Dessutom har de närmast monopol på åsikter om invandringen, tiggeriet, mångkulturen och genuspolitiken som delas av 70-80% minst av befolkningen mellan skål och vägg.
Detta är orsaken till att SD dubblat sig likt en naturlag i varje val sedan decennier, eftersom
det enda som håller emot SD är media/etablissemangets smutskastning och demonisering. Denna minskar ju i folklagren ju större SD blir, vilket är orsaken till att de bara kan öka och öka. Det är en självförstärkande process.
Om inte övriga partier styr om Sveriges invandringspolitik, och syn på mångkulturen, så kommer SD att öka till de näst intill har egen majoritet, sanna mina ord från Juldagen 2014.