Citat:
Ursprungligen postat av
onopono
Fast det är det heller ingen som har hävdat. Det som hävdas är att Roberts konsekvent förhindrade NÅGON agent att åka höger bak på JFK:s limo, alternativt jogga bakom/sidan under den tid kortegen färdades från Love Field t.o.m. Elm Street. Utöver det beordrade han dessutom samtliga agenter att stanna kvar i följebilen under den sekvens attentatet varade. Clint Hill trotsade ordern, antagligen för att han var livvakt åt Mrs Kennedy, men även han var alldeles för sent ute för att kunna erbjuda något skydd.
Källa på det? De förstörda loggböckerna?
Du är rolig du, skriker på källa men slänger ur dig både det ena och andra utan källa.
Menar du på fullaste allvar att de skulle jogga den milen det är från flygplatsen till där kortegen skulle börja? Eller stå där bak medans bilen kör, förmodligen runt 70 km/h??
Jag skrev tidigare i denna tråden om att kortegen och hur Secret Service agenterna var med eller inte på bilen var olika från olika tillfällen. Visade detta med länkar på bilder från olika tillfällen och bad folk söka på bilder med JFK:s motorcade. Så skitsamma om loggen är förstörd eller inte det finns som sagt andra källor.
Du klagar på data från videon om där man testar "single bullet" teorin. Typiskt beteende från den som inte kan något själv om ämnet utan bara rapar upp vad andra skriver. Jag bad dig kolla företaget som gjort testet, du kan ju göra lite själv och du kan ju med egna ord förklara vad som är fel i testet!
Den andra videon jag länkade till så gör du dig yttelrligare till på ett fånigt sätt, genom att tramsa om något som jag tror en ren felsägning om andra eller sjätte våningen. De använder laserteknik vilket idag vid skjutingar används för att faställa rimlig plats från var skyttar stått, trodde jag du visste.
Där förklaras också att ett skott med ett sådant vapen ger ett ganska litet ingångshål där blod kan då komma ut men när kulans hastighet sänks så ger det en krafig utgångshål och det är då som den så kallade blodsdiman framtäder. Om man läser på andra sidor om just skott i kroppen av personer kunniga om just krimminalteknik och ballestik så ger när det gäller ingångshålet så ger det inte, oftas, en dimma utan det är större men litet blodstänk.
Därför tycker jag ditt innantill läsing från fd krimenalteknikern som skrev boken du så gärna vill hänvisa till har lite svårt att stämma med vad övriga inom området skriver eller visar på. Skulle skottet komma framifrån och ha den effekten som visas på filmen så behöver det vara ett snävinklat skott eller en hålspetsad kula. Annars om den kommer framifrån skulle det gett ett lite ingångshål och en stor utgångshål i nacken som boss-jon vill hävda men inte ge källor på, i alla fall som inte håller vid granskning.
Så jodå jag kan bättre, som svar på din fråga.