2014-12-20, 07:26
  #1
Medlem
Raggdoll3s avatar
En 22-årig kille svävar mellan liv och död efter att blivit misshandlad av ett gäng två av dessa är gripna.

Vad är det för gäng som driver omkring och försöker ta livet av folk?

Citat:
http://www.expressen.se/nyheter/22-arings-liv-i-fara-svar-misshandel/
Citera
2014-12-20, 08:00
  #2
Medlem
Sixts avatar
Citat:
En 22-årig man svävar mellan liv och död efter att ha blivit nerslagen och grovt misshandlad av ett gäng på ett tiotal personer i Skärholmen i södra Stockholm. ”En 28-årig man har gripits misstänkt för synnerligen grov misshandel, en annan är medtagen till förhör”, säger Elisabeth Wernsten, stationsbefäl vid polisen i Söderort.

http://www.dn.se/sthlm/22-aring-allvarligt-skadad-efter-gangmisshandel/

10 mot 1. Modiga killar.
Citera
2014-12-20, 08:23
  #3
Bannlyst
Vem är den modige g.m som dom tog? Vilka jävla avskum!
Hoppas b.o klarar sig.
Citera
2014-12-20, 08:46
  #4
Medlem
Kan det vara samma gäng som förra helgen grovt gängmisshandlade en man?
(FB) Grov gängmisshandel utanför Nordisk Ungdoms julmiddag i Stockholm
Citera
2014-12-20, 08:49
  #5
Medlem
Silltunnas avatar
Vad är Skärholmen för ett ställe?
Citera
2014-12-20, 08:53
  #6
Medlem
Gregor-Samsas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Silltunna
Vad är Skärholmen för ett ställe?
Mustigt mångkulturellt
Citera
2014-12-20, 08:57
  #7
Medlem
Gregor-Samsas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rock N Roll
Kan det vara samma gäng som förra helgen grovt gängmisshandlade en man?
(FB) Grov gängmisshandel utanför Nordisk Ungdoms julmiddag i Stockholm
Har jag väldigt svårt att tro. Detta är nog helt vanliga hyggliga killar som tvingats till utanförskap av strukturell rasism och brist på fridtidsgård så något politiskt motiv ska vi nog inte leta efter. BO har väl tittat på någon av dom på fel sätt. Det brukar räcka för att det ska brinna i huvudet på våra framtidshopp.
Citera
2014-12-20, 10:31
  #8
Medlem
Är det någon som vet något om B.O ? Namn? Jag kan satsa vad som helst att dessa idioter inte ens bor i skärholmen utan brottet skett där som vanligt...
Citera
2014-12-20, 11:00
  #9
Medlem
burialhexs avatar
Ååh va ni gottar er nu.
Har bott i skärholmen, och vill minnas att de skedde något liknande för något år sedan då 12 polacker hoppade på 1 kille som sålt droger till en av de 12's barn.
detta är med stor sannolikhet drogrelaterat också.
Citera
2014-12-20, 11:51
  #10
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av burialhex
Ååh va ni gottar er nu.
Har bott i skärholmen, och vill minnas att de skedde något liknande för något år sedan då 12 polacker hoppade på 1 kille som sålt droger till en av de 12's barn.
detta är med stor sannolikhet drogrelaterat också.

Enligt artikeln ska polisen dock inte känna till offret sedan tidigare, vilket minskar sannolikheten för att det handlar om droger, snarare än att det handlar om ett gäng som har oprovocerat hoppat på någon.

För er som inte känner till Skärholmen, så har stället ett väldigt stort köpcentrum med många butiker, samt förutom tunnelbanan, så stannar många av söderförorternas bussar där, bl.a. ligger Kungens Kurva med Heron City endast några minuters bussfärd bort. Kort sagt rör det sig åtminstone på dagen många andra än de som bor exakt vid centrumet, men det var så länge sedan jag var där nattetid, så jag vet inte hur det brukar se ut nuförtiden på natten (när Kungens kurva inte hade byggts ut så pass som idag, så brukade det vara rätt dött). Kort sagt, gänget behöver inte nödvändigtvis vara från omkring Skärholmen centrum, men bor förmodligen i så fall i något närliggande bostadsområde.
Citera
2014-12-20, 12:29
  #11
Medlem
Alltid så massa skit om invandrare hit och invandrare dit, samma skitsnack om och om.

Nån som har nått konkret?

Detta är i sthlm väl,nån bör ha sett eller hört nått ?
Citera
2014-12-20, 12:46
  #12
Medlem
burialhexs avatar
Om vi håller oss till fakta: så vet vi att 2 GM sitter i förvar (20 och 28 år gamla)
och att BO (22 år och sen tidigare inte är känd av polisen) blivit brutalt misshandlad av ett 10-tal personer vid halv ett-tiden inatt runt skärholmens centrum och "svävar" nu mellan liv och död.

känns som att det rör sig mycket folk kring centrum 00.30 och att någon borde sett något?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in