Citat:
Ursprungligen postat av
fasligt
En annan förbryllande sak i allt detta är att Madleen tydligen var den enda person (förutom mamman) som tyckte om Amani. Hon säger både i polisförhöret och förhöret i rätten att hon tyckte om Amani som en syster eller väninna ända tills hon fick klart för sig vad Amani utsatt Yara för. Amani pratar om att hon och Madleen hade bra kemi, var som själsfränder. Madleen gör till skillnad från Mohammed inga försök att rentvå Rami. Undrar om detta säger något om vem som gjort vad mot Yara?
Jag tror att det inte var helt konfliktfritt att skicka iväg Yara. Oberoende av vad som är sant av de berättat om det, så måste det ha väldigt mycket för och emot. Det var Madleens familjesida som pushade med diverse argument, pappan visste inte hur han skulle ställa sig, men gick så småningom med på det. (Det finns inga goda skäl att betvivla det).
Jag tror vidare att ett av Madleens argument
för var att det var just hennes bror och att svägerskan knappast kunde vara en dålig människa, om än lite egen.
Rent mänskligt sett måste hon mer än hata sin bror efter detta (jag skulle själv brinna upp i en sådan situation). Ovanpå det är det ingen konst för omgivningen att skuldbelägga henne och hon skuldbelägger sig själv.
Det är alls icke ovanligt att äktenskap spricker när ett barn gått bort, helt enkelt därför att skuldkänslor och sorgearbeten blir för påfrestande. I detta fall måtte förhållandet vara mycket pressat.