Citat:
Ursprungligen postat av
billywillie
Tråden er lang men tror det er greit å lese dette inlegget av googwinStrawan engang til.
Jeg forstår ikke hvorfor saken ikke blir gjenopptatt og Mats og Lars får sine dommer!
Indisiene må jo være på 98% og en uskyldig juger ikke slik som Mats og Lars
Ursprungligen postat av GoodwinStrawman
1. Maffiafalsariet är ju uppenbart ytterst irrationellt, och därför har det extremt låg - obefintlig - sannolikhet redan från början innan man börjar granska MA:s andra förklaringar.
Spoiler:
2. Enligt Lagro har "maffian" varit mer eller mindre aktiv under perioden 10 augusti 2009 - 18 september 2009, ja eller till och med en bit in i oktober-november samma år.
Enligt Lagro ska bl.a. följande ha hänt.
a) "maffian" engagerar någon av Lindas anhöriga så att den eller de stjäl Lindas passdokument första veckan i augusti i Lindas hem.
b) den 10 augusti beställer "maffian" med hjälp av passhandlingen en kinaresa i Lindas namn, för att förespegla att Linda trots allt lever och var på väg utomlands. (på något mystiskt sätt lyckas de samma dag återlämna passdokumentet till Lindas hem innan Mats Alm måste lämna över det till polisen just denna dag)
c) Sedan verkar "maffian" bevaka Mats Alm då och då under en tid.
d) Den 15 september 2009 ca kl 21 slår "maffian" till mot Mats Alm när denne ligger hemma i soffan och kollar på TV:n (trots att datatrafiken visar att MA är fullt aktiv på datorn mellan ca kl 17.30 - 23.00).
e) Medan "maffian" söver ner Mats Alm och transporterar honom från lägenheten ut till bilen och lägger honom i bilens bagagelucka, så träder "Andrew Johnson" in på scenen och fortsätter surfa på Mats Alms dator i enlighet med Mats Alms intressen och preferenser fram till ca kl 23, då "han" eller någon annan städar lägenheten och låser den med nyckel utifrån.
f) "Maffian" åker med neddrogad Mats Alm i bagageluckan till Stockholm medan "Andrew Johnson" parallellt den 16 september åker buss med Mats Alms laptop och surfar på den mot Stockholm.
g) "Andrew Johnson" identifierar sig för personal och skriver in sig på Stockholms stadsbibliotek (tar risken att vittnen ska kunna peka ut honom därefter) och fortsätter surfa i enlighet med Mats Alms intressen och preferenser på dennes dator.
h) "Maffian" tar Mats Alm på sightseeing i Stockholm - tar enorma risker då Mats Alm är megarikskändis och känns lätt igen av alla - och tar likväl Mats Alm ur bilen och fotograferar honom och olika perspektiv på Stockholm.
i) Oklart är var "maffian", "Andrew Johnson" och Mats Alm tillbringar natten 16-17 sept 2009.
j) "Maffian" åker med Mats Alm till brottsplatsen i N Bertilsbo den 18 september 2009. Trots att det finns folk i trakten så tar sig "maffian" tiden att arrangera ett griftefridsbrott, arrangerar och organiserar eldhärdar, placerar Mats Alm där, avväger nogrannt drogdosering så att Mats Alm kan vakna i tid, eldar omsorgsfullt så att Mats Alm inte ska skada sig för mycket, och hinner ta sig därifrån i god tid innan Mats Alm vaknar och kallar på hjälp.
k) under tiden har "Andrew Johnson" hunnit åka buss och surfat på Mats Alms dator alternativt manipulerat datorn, hittat till Lottefors och Mats Alms familjehem och där kunnat placera datorn i vedboden e.d. utan upptäckt.
l) Efter någon månad kommer "maffian" på att den där resebeställningen inte var så smart, varför de ställer in den och begär återbetalning med 16 000 kr. (Här tar de förstås enorma risker med tanke på de elektroniska och digitala spåren all sådan aktivitet lämnar, för att inte tala om resebyråns bokföring. Men eftersom "de" strypt Linda till döds innan de fått tillbaka sina 300 000 kr anser de att de inte ska behöva förlora också de 16 000 kr, varför uppspårningsrisken får anses "försumlig" i sammanhanget.
:::::::::::
Ja ni, Mats Alm, Lagro och Pethrus. Skulle en organiserad brottslighet kunna agera på sådant sätt?
Edit: notera att innan punkten (a) ovan inträffar så har "maffian" inte lämnat ett enda spår efter sig, varför man rimligtvis måste fråga sig varför "maffian" helt plötsligt börjar med en enorm aktivitet som ökar upptäcksrisken på ett exponentiellt och lavinartat sätt.
Min teori för MA bortvaro mellan 15-18 sept är följande:
MA blev kidnappad och drogad i bostaden och med knivhot och löfte att få träffa Linda togs han ut från bostaden och i bagageutrymmet i bil kördes ut från Falun, sannolikt efter någon skogs bilväg till något gömställe.
Andrew Johnson går in i bostaden och tar hand om datorn, kameran, böcker och vissa smycken och även en mobiltelefon, den 16 sept beger han sig till Gävle och sedan till Stockholm, han använder datorn flitigt med sökningar för att markera var han åker.
MA tas med bil i drogad tillstånd till Stockholm och de tar en bild i Kungsträdgården för att markera att han varit där, på fotot kan ses att han är drogad med en luva på skallen.
Sedan åker sannolikt MA tillbaka till gömstället utanför Falun.
Andrew Johnson besöker den 17 sept biblioteket och registrerar sig där för att markera att han varit där, det skall fås uppfattningen att det är MA som går dit och skriver in sig i falskt namn.
Sedan åker Andrew Johnson med MA dator från Stockholm - Söderhamn- Bollnäs och använder datorn friskt hela vägen. Den här Andrew Johnson är 170 cm lång enligt ett vittne som han samtalar med i Söderhamn utanför bussen.
Från Bollnäs tar sig Andrew Johnson sedan ned till Falun och sedan till Tällberg där han finns den 18 sept.
Den 18 sept tas MA ut från gömstället och i drogat tillstånd placeras vid Lindas kropp och vaknar upp med att eldar brinner runt honom och han får också brännskador. Sedan tar han sig ned till Riksv 80 och träffar personer där och det tillkallas ambulans och polis och han säger att han hittat Linda.
Kidnapparna hade rätt de förde honom till Linda men hon var död.
MA begärs häktad misstänkt för mord och hans dator vill polisen få tag i , MA säger att den finns i bostaden men där hittas ingen dator och sedan blir det husrannsakan i föräldrahemmet för att hitta datorn men någon dator hittas inte.
Den 8 november kontaktar fadern i huset polisen att han hittat datorn med böcker, smycken, kamera i ett skåp som de kontrollerat och öppnat otaliga gånger tidigare, som gör att polisen åker och hämtar den.
Den här datorn har behållits en lång tid innan någon sannolikt åker upp och placerar den i ett skåp i en lokal som finns på gården och var olåst.
Det måste ha funnits en orsak att behålla datorn en så lång tid, kanske för att lägga in eller korrigera material på datorn.
Andrew Johnson skall ha påmint om MA till utseende men han var endast 170 cm lång och MA är 185 cm.