Citat:
Ursprungligen postat av
Avskedad
Jag har frågat kvinnliga vänner om de hellre skulle arbeta på ett företag med enbart män, eller enbart kvinnor. Samtliga har fått något plågat i blicken vid tanken på ett företag med enbart kvinnor. Ett enda långt rabiat Robinson-öråd verkar vara bilden av en sådan anställning. Kvinnor har andra sätt men de är lika maktkåta och egocentriska som män, tror du annat är du en nyttig idiot.

När ska de här stereotypa föreställningarna försvinna? Tanken på att kvinnor inte kan samarbeta utan att backstabba varandra är en av alla de myter som upprätthåller den manliga överordningen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Avskedad
Vi tog makten. Vi vann. Om ni vill ha makten så varsågod och slåss för den. Ingenting är gratis.
Oj, lite ärlighet för en gångs skull. Ja, ni tog makten, och resultatet ser vi i världen nu. Men det kommer att förändras.
Citat:
Ursprungligen postat av
Avskedad
Jag behandlar kvinnor exakt likadant som män.
Ja, såna påståenden hör man ju titt som tätt från män. Det finns två stora problem här:
1. Du behandlar män och kvinnor olika
2. Samtidigt
tror du att du behandlar dem lika
Både ditt beteende och din blindhet för sagda beteenden är stora hinder för samhällets framåtskridande.
Citat:
Ursprungligen postat av
Avskedad
Det är klassisk svensk feminism. Ett knippe verktyg för att gå före i kön, på bekostnad av både män och kvinnor som inte tillhör den egna klicken.
När kön är riggad mot oss på det sätt den nu är så blir "verktyget" nödvändigt för att jämna ut ojämlikheterna och göra samhället rättvist. Jag antar att för den individuelle mannen som har begränsad översikt över den historiska och samhälleliga utvecklingen så framstår det som "orättvist". Men om du hade insikt skulle du förstå att när en kvinna går före dig i kön så är det inte du som individ som behandlas illa, det är en samhällelig orättvisa som korrigeras. Sluta lipa och börja förstå.
Citat:
Ursprungligen postat av
Avskedad
Men jämställdhet är inte feminism. Inte på långa vägar.
...Och där avslöjade du dig som kvinnohatare. Feminism är i praktiken en synonym till jämställdhet, det är både jämställdhetens teori och dess praktik.
Citat:
Ursprungligen postat av
Arvingen
Varför ska man släppa fram folk bara för att de har ett visst kön, färg eller vad det nu kan vara?
Um.... För att dessa grupper har varit förtryckta och strukturellt förfördelade under nästan hela människans historia, kanske....?
Kan det vara därför, Einstein?
Citat:
Ursprungligen postat av
Arvingen
Vafan... Jag ska konsumera kultur gjord av kvinnor? Jag konsumerar vafan jag vill, kön är så irrelevant för mig.
Javisst, att kön är "irrelevant" för dig tror jag ju på så mycket jag vill.
Varför ska du konsumera kultur gjord av kvinnor? Kanske för att om du konsumerar kultur skapad av andra sorts människor än dig själv så växer du genom att du vidgar dina vyer och din förståelse av världen...? Kan vara en tanke, kanske? Om du är ärlig mot dig själv så kommer du nog komma fram till att du konsumerar en massa skitkultur redan som det är, så ett byte till mer högkvalitativa saker skulle bara göra dig gott.
Våga gå ur era trygghets-zoner, fegisar!
Citat:
Ursprungligen postat av
Arvingen
Förresten, skulle jag följa dessa råd skulle jag nog i det långa loppet riskera att aldrig bli lycklig. De flesta tjejer jag känner skulle aldrig vilja ha en kille som "kliver åt sidan" eller släpper någon frivilligt. Då är man mes.
Det har skrivits en hel del smörja i tråden redan, men detta är nog det värsta hittills. Det här är ren MRM-bullshit, unkna ångor till "teorier" som antifeministiska loser-killar sniffar sig bänga på och misstar för verkligheten. Ett tips till dig och andra lågtbegåvade hjon här: spendera mindre tid bland de "snälla killarna" i Relations-forumet och mer tid ute i verkligheten om ni verkligen vill veta hur saker är. Jag kan ge er en hint på vägen: det sista tjejer vill ha är antifeministiska mongon.
Citat:
Ursprungligen postat av
Arvingen
Nej jag lever inte för er skull, jag skapades inte för att göra livet bättre för kvinnor och offra mig, ni äger inte mitt liv.
LOL, du börjar låta lite rädd. Känner du dig hotad?
Citat:
Ursprungligen postat av
Arvingen
Patriarkatet är något hittepå likt Freud, som inte går att falsifiera. Man kan ju hitta en patriarkal struktur i en gammal colaburk. Jag vet att någon gång i framtiden kommer man skratta åt detta precis som vi skrattar åt Freud eller Luther.
Skrattar bäst som skrattar sist!