Citat:
Ursprungligen postat av
Simona
Flyttade till bjuv ifrån landskrona precis innan jag slutade i gymnasiet. Efter gymnasiet tog jag ett sabbats år, som istället blev 5 sabbats år, idag är jag 23 år. Har varit inskriven på arbetsförmedlingen flera gånger men inte sköt kontakten med dem och därför blivit utskriven. Jag har gått på flera aktiviteter igenom af (unga i jobb tex) där man får lära säg och skriva cv personligt brev osv. Jag va där i ett par månader men kände att det inte gav mig något så bestämde mig för att hoppa av det. Därefter fick jag en ny tid med min handläggare om vad jag skulle göra i fortsättningen. Jag struntade i att komma och blev därför utskriven.
Jag har ingen utbildning och saknar svenska & engelska i grundskolan.
Jag har & har haft mycket problem i min familj, mina föräldrar e närma på att separera, dem bråkar ungefär dagligen. Min bror har hållit på med droger ungefär 5 år, varit närma på och dö ett flertal gånger, han har sina perioder då han e aktiv, just nu får han sin medicin utskriven som han får hämta ut veckovis, som han ibland ber morsan att ta hand om så han inte missbrukar dem. Han är känd av polisen och har suttit inne förut. Min mamma är arbetslös och min pappa jobbar så det är han som försörjer mig, och har gjort det sen jag slutade gymnasium. Har även gått på övc och pratat för nått år sedan. Jag är inskriven på af och tänker fortsätta sköta kontakten med dem (har inte lust o studera). Under denna tiden har jag i stort sätt suttit hemma hela tiden för att jag inte trivs här och inte mår så bra.Har ingen närma vän som jag kan prata med och det känns väldigt ensamt! Jag har några vänner sen barndomen, dem flesta håller dock också på med droger så har valt att inte umgåtts med någon.Nu dem senaste veckorna som jag har skrivit har det varit extremt mycket bråk mest mellan föräldrarna men mellan min bror och dem också. Jag känner att jag vet inte hur länge till jag klarar bo kvar här, så jag undrar:
Finns det någon möjlighet att soc via af på något sätt kan hjälpa mig att få ett boende någonstans?
Vill verkligen börja ta hand om mig själv och slippa allt detta!
Låter jobbigt men tyvärr kommer inte soc hjälpa dig med något boende så länge du inte är bostadslös totalt. De som får lägenheter är barnfamiljer. Om du ska få akutboende t.ex vandrarhem så måste du nästan bo på gatan.
De du kan göra är att gå till soc kl 9 imorgon och ljuga om att du blivit utslängd och inte har någonstans och bo. Då kommer du få ett akut boende. Och säg då att du måste ut från din stad så du hamnar på ny plats och börjar om totalt med ditt liv!
Att lösa jobb är inga svårigheter om du verkligen vill ha ett! Sitta på AF ger absolut inget. Du får ringa ägare,chefer och besöka platser. Lägger du minst 3 timmar om dagen på jobbsökande på rätt sätt så har du löst ett jobb på 3,4 dagar.