Citat:
Ursprungligen postat av
.buenaventura.
Arbetarna äger ju som sagt redan företaget och ingen skulle säga upp sin rätt att bestämma på sin arbetsplats för att inte göra det. Finns ingen logisk förklaring bakom det.
Open source är per definition socialistiskt. Du delar med dig av dom förbättringar du gör och på så sätt så utvecklas produkten utan att någon profiterar på det förutom användarna. Allt kan fungera på det sättet
Men företaget har inte skapats än. Det är ett gäng gamla kloka gubbar som själv bygger upp ett företag. Ingen annan kan hävda att den äger lika mycket som dessa. Ungefär om jag skulle hävda att ditt är mitt.
Open source är inte politiskt. Ni socialister har verkligen satsat hårt på att lägga sovjetunionen på Linux och övriga c++ programmerare. Varför gör ni det? Ni vet om att folk tjänar pengar på open source? Exakt. Någon delar med sig och någon tar det och säljer det.
Du vet om att Red Hat Linux och Suse Linux kostar pengar? Du vet att google är biljonärer trots du inte har gett dem en krona för derad produkter? Android är gratis, ändå vinner google på det.
Snälla. Säg inte att programmerare som mig är socialistiskt bara för vi kör open source.