Nu finner vi tydliga tecken på att luftslottet rämnar i Sverige.
Axat från Facebook:
https://www.facebook.com/Wellstargofounderclub?fref=ts
---------------------------------
Christian Wiesner / Wellstar Founder Club
den 8 november • Har redigerats
Top Recruiting Countries 60 Day RUN Wellstar
1. HUNGARY
2. POLAND
3. SLOVAKIA
4. FINLAND
5. ROMANIA
6. BELGIUM
7. NETHERLANDS
8. GERMANY
9. SWEDEN
10.AUSTRIA
-------------------------
Nu har jag ringt runt och fått lite mer info om vad som händer. Uppenbarligen så lämnar många äntligen detta luftslott. Inte direkt med anledning vad som skrivs just här på fb.
Utan mer av att planer och information från Wellstar, ändras från tid till annan och att människor som betalar dyra pengar, inte får svar eller tydliga direktiv med substans.
Backoffice funktioner verkar helt satt ur spel och ingen svarar fortfarande på kundtjänst.
Många saknar en tydlig och konkret information om hur kunder skall lockas till denna business. Nu har också de lite flashigare mötena på stora hotell flyttats till mer ljusskygga lokaler. Allt detta tyder på att intresset från VDn svalnat och nu skördas nya offer i andra länder.
Även vår outröttlige broder har säkert fått sina bekräftelser på att det finns ingen konkret och tydlig information som denne kan ge oss här.
Men nedan stämmer bättre än någonsin för VDn och hans toppledare.
"If you think it's a Scam, I still get paid. If you think it's too good to be true, I still get paid.
If you join me, We both get Paid. If you don't join me, I STILL GET PAID"
För er som läser denna tråd inför att ni tänker kolla upp detta företag och vill veta lite mer innan ni går med eller ni som gått med och förstått men tvekar oavsett anledning.
Till er säger jag följande: I denna typ av mlm företag kommer endast 1-3% att tjäna pengar.
Resten kommer att få betala kalaset!!!
För er som tycker idén är unik och produkterna verkar spännande och kanske vill jobba med dem, köp dem i Kina för 400kr och sälj dem för 2500kr.