Citat:
Ursprungligen postat av
Nattvandraren
Njäe, det stämmer inte riktigt. Teknikerna har sagt att de inte kan bevisa att ett brott skett i lägenheten. Och det är lite skillnad.
Flickan bodde ju där och det finns massor av spår efter henne där. PV kan ha strypt henne i sängen exempelvis, burit ut henne i en väska, begravt henne i skogen utan att lämna några som helst spår i varken bil eller lägenhet, detta är fullt möjligt.
Då får man vara jävligt snabb, för annars skulle likhundar uppfatta kadaverin.
Mer troligt är att hon wejstats utomhus och inte fraktats någon längre bit utan eldats upp, grävts ner eller sänkts i vatten i princip på mordplatsen.
Bil och bostad lär vara undersökt enligt konstens alla regler.
Trist för pojkvännen att få behålla en nyligen köpt lägenhet. Någon som tittat på hur den finansierats?
För övrigt är det vansinne att mamman hade tillgång till dotterns telefon dagarna efter försvinnandet. Det borde i princip varit polisens bästa föremål att orientera sig utifrån inledningsvis.