Citat:
Ursprungligen postat av
MrsMagoo
Väldigt ovanligt att bygga upp ett mordåtal på en garantställning, och med det så kommer fallet förmodligen att vandra till varenda instans.
Klart han kan frias, och det räcker med att han insåg att Y redan va död eller om han kände sig hotad.
Det återstår att se. Men mord och garantställning nja, jag tror inte på det. Och inte i det här landet.
Vi fäller ju knappt i vanliga fall utan överbevisning i många fall, så nej. Det finns nog inget fall av den här digniteten att titta på som referens heller för den delen.
SYNNERLIGEN GROV MISSHANDEL och VÅLLANDE TILL ANNANS DÖD, grovt brott (ansvarsyrkande i andra hand)
VÅLLANDE TILL KROPPSSKADA grovt brott (ansvarsyrkande i tredje hand)
Stämningsansökan står det.
Rami Ashour och Amani Madi har tillsammans och i samförstånd mord eller misshandel eller vållande till kroppsskada.
Det där samförstånd är allt för luddigt också och det håller inte.
Mitt fetade: Där tror jag det hamnar om nu inte åklagaren kan bevisa att en av dem med uppsåt slagit ihjäl flickan. Trycket kommer i vart fall bli oerhört stort på rättsväsendet när detalj efter detalj om detta oerhörda brott kommer i dagen mot ett försvarslöst barn. Bara att läsa vad Hamilkar's pippi lämnat i flykten, man vill bara kräkas.
OT, Bara alla lögner om alla s.k. släktförhållanden, barnsmuggling, ankarbarn, PUT hit o PUT dit borde ha en egen utredning utanför brottsutredningen så folk får upp ögonen på hur det egentligen förhåller sig med dessa asylärenden som översvämmar migrationsverket.