Citat:
Ursprungligen postat av
Kulturellatantella
Jo, jag har också uppfattat att hon sa att hon hade slagit barnen. Men det krävs kraft och beslutsamhet för att slå ihjäl någon, och Amani verkar varken ha det ena eller det andra. Därför tror jag mer på Rami som gm. Även om hon också deltagit.
Detta med brännmärkena på Yaras kropp visar att han var fullt kapabel att passera alla gränser.
Men vi vet inte. Hoppas vi vet efter rättegången, men jag tvivlar på det.
Jag tror också mer på Rami som gärningsman till det grova våldet, och det var från första stund. Jag vet inte om jag ska kalla det för förutfattade meningar eller erfarenhet!
Det jag tänkte på var mer tidslinjen, för det är ju märkligt att Madi informerar Yaras mamma att hon slår ungarna samma kväll som Yara hittas död!
En viktig aspekt är om de egna ungarna misshandlades eller visar tecken på att de varit utsatta för våld. Jag misstänker att det är ett påhitt att hon slår sina egna barn. Hon använde pluralis om barn när det var Yara som misshandlades.
Det finns en vandringssägen i Sverige om hur utökade styvfamiljer lever i sämja, och att pappa är tomte till alla barnen. Min erfarenhet är att styvbarn far illa i Sverige och att alla gemensamt verkar för att mörka hur illa det kan bli under uppväxten med föräldrarnas nya partners. Vid bodelningar ser man folks verkliga känslor till dem som benämns som bonusföräldrar. Och hur svårt det är för bonusbarn att få ut sitt rättmätiga arv.
Det finns en sjuk plan i detta och det är Madi som gjort vad Rami sagt åt henne, och nu börjar hon inse att Ramis plan endast går ut på att rädda sitt eget skinn. Om det var så att Madi faktiskt inte insåg att Yara var död och det var Rami som misshandlade Yara börjar det bli lite mer begripligt. Madi informerar Yaras mamma att hon slår barnen, Madi filmas i duschen, Madi ringer ambulans, och tar på sig skulden och spelar tokig när hon förhörs och undersöks.
Följdfrågorna är vem av dessa två förstod först att Yara var död eller vem kvävde henne?