Citat:
Ursprungligen postat av joperza
I stället för att skapa en ny tråd, eller låna den gigantiska märkesurtråden puffar jag upp denna gamla tråd.
Jag sitter i samma sits som trådskaparen. Omega eller Tag Heuer?
Modellerna jag väljer mellan är
Monaco eller
Seamaster Planet Ocean
Förutom att jag gärna ser att ni spekulerar fritt önskar jag råd i följande funderingar; Monacon är ingen kronometer. Jag kan tycka det är lite taskigt att köpa en klocka för den pengen som inte är en kronometer. Hur korrekt går uret jämfört med Seamastern?
Nymans Ur tar runt 40 för Monacomodellen och Seamastern går i butik för omkring 34. Varför ska man lägga ut tusentals kronor extra för att köpa den i butik när modellerna finns billigare på nätet?
Monaco är säkerligen lite mer ovanlig, men även PO är ju lite speciell och jag tycker den är snygg. mitt val hade varit PO. Intressant när man läser tråden när alla säger att Omega är tokvanligt och det är skit att ha dem. Jag kan nog bara påminna mig om att ha sett en seamaster en gång live

hänger helt enkelt inte i kretsar där folk har dyra klockor. Rolex såg jag en snubbe ha i en butik framför mig häromdagen det var en Daytona och det var första live rollen jag sett.
Själv har jag en speedmaster vilket säkerligen också uppfattas som rent skräp här i tråden